wnyk

Wnyk – koan

– O w mordę, ale miałem szczęście – lis polizał nerwowo łapę – jakiś sukinsyn powiesił wnyk na sarny i to z grubego drutu. Omal w niego nie wpadłem.  

– Wszystko jest ładem, jeśli nie zakłócasz emergencji. Entropia też jest częścią ładu – stwierdził stary żuraw, który akurat przysiadł na zwalonym pniu opodal mokradła.

­ – Co ty gadasz? I po jakiemu? Nic a nic nie rozumiem z twojego klekotu, wielki kogucie! – Lis przekrzywił pyszczek jakby zamierzał przyjrzeć się ptakowi od dołu.

– Żuraw próbuje ci zasugerować, rudy ciulu, że świat sam się uporządkuje. Na tym polega emergencja. Trochę więcej szacunku dla mistrza i jego przenikliwej uwagi – stwierdził borsuk fukając z niesmakiem w stronę lisa.

– Też mi przenikliwa uwaga. Że niby wnyk, który w męczarniach zadusi jakąś sarnę a mógłby i mnie, gdybym nie był rezolutnym lisem, jest częścią jakiegoś pieprzonego porządku? Też mi przenikliwość. A lećże głupi ptaku w swoją stronę – zirytował się lis.

– Żuraw, doświadczony mistrz próbuje ci wskazać, ciulu jeden, że entropia, czyli chaos, w tym również cierpienie i śmierć są częścią ładu, należą do cyklu przemian. Od entropii poprzez emergencję do ładu.

– Co? – lis się skrzywił jakby połknął coś gorzkiego.

– Tłumaczymy ci przecież rudy ignorancie: od rozproszenia i zamętu do spontanicznego, naturalnego oddziaływania, które tworzy równowagę – wtrącił się łasica, który jak zwykle przysłuchiwał się rozmowie z gałęzi.

– Lot żurawia nie wymaga wysiłku. Wymaga jedynie odpowiedniego sposobu – żuraw zaklekotał i rozpostarł swego ogromne skrzydła. Jednym ruchem wzbił się w górę po czym poszybował ponad las.

­– Przewodnik dusz – westchnął borsuk.

– Prawdziwy mistrz – dodał łasica.

– Głupie klekotanie – podsumował lis. – A wnyki? Zapomniałeś o wnykach? Jakoś nie dostrzegłem w nich ani ładu, ani równowagi tylko samo zło. Cholerne zło! Słyszysz głupi, siwy kogucie! – Wrzasnął z całej siły.

_____________________________

inne koan

_____________________________

zapraszamy na nasze szkolenia


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.