Wujek Olek i propaganda

Wujek Olek i propaganda

Wujek Olek

– Dlaczego ty zawsze wyłączasz telewizor, Olek, gdy zaczynają się wiadomości? – Wioletta, matka Łukasza odezwała się poirytowanym tonem próbując bezskutecznie odebrać wujkowi pilot od telewizora.

– Nie muszę oglądać wiadomości – odpowiedział spokojny jak zawsze Olek – żeby wiedzieć co powiedzą.

– Taki z ciebie cholerny prorok, nawiedzony mędrzec? – Żachnęła się Wioletta.

– Znam historię – odpowiedział. – Wszystko już było.

– A jeszcze wczoraj twierdziłeś, że nie wato oglądać starych fotografii, bo tamtego świata już nie ma.

Oświetlenie, Wyobraźni, Kreatywność, Rysunek, Obraz

– Owszem nie ma co grzebać w starych fotografiach, ale z drugiej strony najważniejszym przedmiotem jest historia – rzekł wujek Olek. – I nie czekając na reakcję rodziny kontynuował. – Historia, tam jest wszystko napisane. Słowo w słowo, kropka po kropce. Car, führer, Putin, wojna, tyran, dyktator, tajna policja, generałowie, biskupi. Politycy i hochsztaplerzy, marionetki i pożyteczni idioci. Pajace w garniturach i te wszystkie kanalie, mordercy w mundurach jak Talleyrand czy Fouché, jak Goebbels czy Himmler, jak Jeżow albo Jagoda i cała masa spasionych oligarchów. Ciągle te same gry a w tle ropa naftowa, kobalt i uran. Cenę płacą zwykli ludzie.

– W takim razie powiedz mi co będzie, mądralo, specjalisto od historii? – Wioletta nadal nie zmieniła złośliwego tonu.

Kreskówka, Obraz, Fantazja, Kreatywność, Czarny I Biały

– Jak zawsze stracą zwykli ludzie a politycy i różni pajace na ich usługach rozmemłają odpowiedzialność, zmącą, rozbełtają, utopią w swoich partykularnych interesikach. Rozrzedzą słowa i czyny bezimiennych bohaterów i przylepią sobie zatroskane gęby. Już to robią. Propaganda aż furczy jak śmieci na wietrze. Dlatego się tym nie interesuję, nie zajmuję, bo to nie o mnie jest i nie dla mnie. Nie potrzebuję propagandy. W tych twoich wiadomościach – panowie i władcy pokazują ludziom co jest dla nich wygodne, czubeczek góry lodowej a pod spodem dzieje się to co zawsze, to, czego uczy nas historia – chciwość, zazdrość, pycha, nieumiarkowanie, złość, przemoc. Dlatego idę podlać kwiaty, nakarmię psa i zagram z dziećmi w planszówkę.   


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.