Wujek Olek i "rzyczliwość"

Wujek Olek i „rzyczliwość”

Wujek Olek

– Dziaku, a jakie jest najtrudniejsze słowo? – Wnuczek spytał wujka Olka, z którym chętnie odrabiał lekcje.

– To zależy, gdzie i kiedy? – Odpowiedział wujek pytaniem na pytanie.

– No w Polsce! – Stwierdził rzeczowo Michałek.

– W Polsce, mój Misiu – tak wujek zwracał się do swego wnuczka – najtrudniejsze słowo to „życzliwość”.

Chłopiec wypisał starannie „rzyczliwość” do zeszytu, spojrzał na dziadka, dziadek, czyli wujek Olek, zajrzał do zeszytu i z aprobatą pokiwał głową. Michałek znów miał zamiar zadać pytanie, lecz nagle zza jego pleców wyrosła Wioletta i:

– Czyś ty zwariował Olek? Dlaczego nic nie mówisz, przecież dzieciak napisał z błędem! Życzliwość pisze się przez Ż, Ż!!! – Powtórzyła niemal krzycząc jakby jedno „Ż” nie wystarczyło i wyrwała chłopcu zeszyt stukając w niego palcem aż rozmazała ślad długopisu. – „Żet” z kropką a nie „er zet!

– W Polsce, moja droga, obowiązuje rzyczliwość przez er zet, czego jesteś najlepszym przykładem. – Odparował wujek Olek.

– Co to znowu za głupia złośliwości? Nie potrafisz się przyznać do błędu, tak!? Naruszyłam twoje ego, bo nie zauważyłeś byka ortograficznego i tego, że uczysz dzieciaka bzdur! – Wioletta szurnęła zeszytem.

Michałek popatrywał to na wujka Olka to na Wiolettę, sprawdził coś w smartfonie i w końcu spytał.

– Dziadku, a dlaczego w Polsce życzliwość jest przez er zet, bo tu piszą, że jednak przez żet z kropką?

– Życzliwość to, mój Misiu, ciepło, serdeczność, czułość, delikatność, uważność na drugiego człowieka i również subtelność, wspieranie, umiejętne pomaganie a u nas rzyczliwość przez „er zet” to cynizm, ironia, pouczanie, okazywanie wyższości, aluzje, brak wyrozumiałości, mądrzenie się. Oczywiście nie wszędzie ale wszędzie tam, gdzie życzliwość jest przez er zet.

–  I tak mam zapisać? – Zastanowił się Michałek.

– A broń cię boże! Udawaj poprawność, bo w nieżyczliwym otoczeniu tylko rozmażą ci atrament wskazując palcem twoje błędy. – Odpowiedział wujek Olek.   


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.