Wujek Olek i sianie pietruszki

Wujek Olek

Wujek Olek i sianie pietruszki

Wujek Olek

Wujek Olek jest spokojny. Wszyscy krewni, znajomi, przyjaciele z jego pokolenia, czyli bumerzy, są niespokojni, wręcz rozhisteryzowani, a wujek – nad wyraz spokojny. Odmieniają oni słowo „wojna” przez wszystkie przypadki a wujek Olek zmywa naczynia i pogwizduje do piosenek Madonny. Tak – Madonny! Pogwizduje do „Frozen”!

W najbliższej rodzinie w zasadzie nikt nie wie jakie pokrewieństwo łączy nas z wujkiem Olkiem, a może ta świadomość się jakoś zatarła jako fakt zbyteczny i nikomu do niczego niepotrzebny? W każdym razie wujkiem od zawsze był, jest i daj boże długie lata będzie.

Na tapecie są MiGi. A wujek Olek tylko wzrusza ramionami, że to kolejny absurd i skończy się w najlepszym przypadku jak z wyborami kopertowymi. I śmieje się bezczelnie.

– No to co w takim razie! Nic nie robić?! Siedzieć z założonymi rękami! Przynajmniej się starają, ci nasi politycy!  – Krzyczy Weronka prawie dorosła nastolatka. Choć większość rodziny doskonale rozumie co w tym przypadku znaczy „prawie” – to jednak przytakują Weronce.

A wujek Olek na to, w swoim stylu, metaforycznie, że są kraje, które produkują świetne samochody i są takie, które nie potrafią. Podobnie jest z politykami i polityką. Są kraje, które nie znają się na polityce światowej i nie mają w tym celu przygotowanych polityków. Dlatego nie powinny nawet próbować. I znów śmiech.

 – To co w taki razie?! – Weronka jeszcze bardziej wzburzona. – Nic nie robić?! Nic nie robić?! Siedzieć z założonymi rękami?! – Powtarza jakby nie mogła znaleźć lepszego argumentu. – Żartować sobie?!

– Siać pietruszkę. – Odpowiada wujek Olek i dalej pogwizduje do refrenu „Frozen”, chociaż Weronka ostentacyjnie wyłączyła radio.

– Siać pietruszkę? – Odzywa się chór, gdyż tym razem nie tylko Weronka została zbita z tropu.

– Pietruszka jest łatwa w uprawie, mało wymagająca. Można ją siać, można sadzić a ponadto jest zdrowa. Nadaje się do sałatek, zup, koktajli. Tego nie można spieprzyć. A uprawa nawet na małą skalę, uspokaja nerwy. – Odpowiada tym razem spokojnie i całkowicie poważnie wujek Olek.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.