Wybór

koan

Wybór – koan

Kiedyś, na pewnym szkoleniu, usłyszał zdanie, które zapadło mu w pamięć: Ktokolwiek nie idzie z tobą do przodu, ten jedynie cię powstrzymuje i ogranicza w rozwoju. Po chwili prowadzący dodał: Skutek może być tylko jeden – twoja głęboka frustracja. Nawet jeśli się poświęcisz dla męża lub żony, dla matki lub brata, dla dziewczyny lub przyjaciela. Nawet gdy ograniczysz swoje dążenia i pomysły – twojego poświęcania nikt nie doceni, z pewnością zaś jutro zażądają więcej i więcej poświęceń, jeśli tak łatwo ci przyszło zrezygnowanie z siebie wczoraj.

kompromisy?
kompromisy?

Po powrocie powtórzył zapamiętaną wypowiedź przyjacielowi. Ten, bez wahania uznał ją za wyraz skrajnego egoizmu.

–  Nie wszyscy – stwierdził – muszą podzielać twoje pomysły na życie a przecież są ci bliscy. Żeby żyć z innymi musisz się podporządkować a nawet czasem ugiąć. Życie to nieustanne kompromisy.

Gdy pożegnali się po wypiciu pospiesznej kawy w małym bistro, usiadł na ławce w parku. W przeglądarce smartfona otworzył słownik synonimów. Odczytał na głos: kompromis, czyli ustępstwo, ugoda, uległość. Po chwili odszukał drugie słowo: bezkompromisowość, czyli zaciętość, bezwzględność, zatwardziałość. Społeczeństwo doskonale wie, co należy robić – pomyślał. Nawet w słowach wyraża jedynie słuszne kierunki. Czy jest inna droga? Coś pomiędzy podporządkowaniem a buntem? Wstał i z całej siły kopnął puszkę po piwie, którą ktoś porzucił obok ławki.

­– No proszę, w miejscach publicznych nie wolno spożywać alkoholu a tym bardziej zaśmiecać terenów zielonych – usłyszał.

Za jego plecami stali dwaj strażnicy miejscy. Jeden z nich bawił się służbową pałką. Zmierzył ich wzrokiem. Obaj z pewnością byli dobrze po czterdziestce. Obaj też ze sporą nadwagą. Szybko obliczył odległość do płotu i zanim strażnicy zrobili kolejny krok w jego stronę rzucił się biegiem w kierunku ogrodzenia. Jednym susem przesadził parkan. Zeskoczył na chodnik, potem wprost pod nadjeżdżający samochód, który zahamował z piskiem. Przebiegł na drugą stronę ulicy i wpadł do tramwaju dosłownie w chwili, gdy motorniczy zamykał drzwi.

Zdyszany chwycił poręcz. Znał odpowiedź. Wiedział. Wiedział na pewno.

_______________________________________

więcej na temat koanów a także tutaj 

poprzednie koany oraz tutaj

_______________________________________

zapraszam również na nasze strony instytut kognitywistyki 

a także coaching dao


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.