zabawna rada

Zabawna rada – koan

– No i jaką masz dla mnie zabawną radę? –  Borsuk wygodnie rozparł się na trawie, po czym dodał: – ­ Łasic twierdzi, że nasze rozmowy wcale nie są śmieszne. Ostatnią podsłuchiwał schowany w dziupli dębu, skurczybyk.

– Nie mówi się łasic, tylko łasica – ofuknął go lis. – W rzeczownikach rodzaju męskiego w końcówce również pojawia się samogłoska a, nieuku, na przykład: sierota, sędzia, hrabia, poliglota, nuda i tak dalej.

– Nuda, mądralo, jest rodzaju żeńskiego. –  Stwierdził rzeczowo borsuk – ponadto rzeczownik sierota jest wielorodzajowy, może być zarówno ten sierota jak i ta sierota, tak jak ty śśśsieroto pszszrzemądrzała – borsuk przeciągnął świszczące głoski co lisa zazwyczaj doprowadzało do szału, z powodu niemiłych skojarzeń ze żmijami.

– O czym tak rozprawiacie? –  Rudy łasica o imieniu Janek zwinnie zbiegł po gałęzi wprost pod nogi lisa.

– Borsuk chciał usłyszeć żart, ale zamiast tego jedynie mnie zdenerwował – żachnął się lis.    

– Może ty, łasicu masz dla mnie jakąś zabawną radę? –  Borsuk zarechotał na samą myśl o poczuciu humoru Janka łasicy.

– Owszem, mam – stwierdził łasica. – Banuj wszystkich hejterów. Od razu ban. Jedna ocena i fru.

– I to ma być śmieszna porada, chyba żartujesz? ­– Lis postanowił opuścić towarzystwo i zaczął pakować aktówkę.

– Jest śmieszna, jeszcze jak – obruszył się Janek łasica. –  Gdy odrzucisz hejt masz więcej przestrzeni na radość. Każda negatywna ocena, nawet ta słuszna a nawet zasłużona jest smutna i wywołuje przygnębienie albo złość i w końcu smutek. Dlatego nie należy pod żadnym pozorem karmić złości i smutku. Trzeba je banować, wtedy pojawi się miejsce na radość – stwierdził.

– Kompletnie idiotyczne te twoje argumenty – lis poprawił kitę. –  Jakiś bełkot, dosłownie. Opuszczam panów, sto razy bardziej wolę merytoryczne rozmowy na jako takim poziomie, niż to wasze głupie paplanie – rzekł i chyłkiem, jak to lis, ruszył w kierunku zarośli.

– Rudy hejter! – Wrzasnął w ślad za nim borsuk.

– Włochaty troll! – Krzyknął łasica.

– Idioci! Skończeni idioci! – Odpowiedział lis z oddali.

__________________________

inne koany

__________________________

zapraszamy na nasze szkolenia


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.