zabijanie

czasu

Zabijanie czasu – koan

Życie upływa, ubywa go – pomyślał. Mało kto zdaje sobie sprawę, że gdy mówi na przykład: w kolejny weekend umyję okna, albo w przyszły piątek pójdziemy do kina, lub też na kolejnej wyprzedaży kupię sobie nowe spodnie ­– w istocie mówi: życie mija; do k*wy nędzy, mija bezpowrotnie!  

czas upływa nieniknienie
czas upływa nieniknienie

 

Spojrzał na kolegę, który przy biurku obok zawzięcie stukał w klawiaturę i co rusz z miną zwycięzcy klikał: Enter. Z pewnością wdał się w jakąś dyskusję w sieci i zawzięcie hejtował innych uczestników. Ilekroć kołysał się na krześle z wypiekami na twarzy sprawa kończyła się przeklinaniem, kopaniem kosza na śmieci i nagłym klekotaniem klawiatury, która wysyłała w przestrzeń obraźliwe słowa.

­ – Co będziesz robił w sobotę? ­– spytał w nadziei, że nieco ostudzi emocje kolegi.

– To co zwykle – kolega odpowiedział nie odrywając wzroku od ekranu. Nacisnął Enter i powiedział: ­– Ale mu pojechałem. No ciekawe co teraz powiesz cwaniaczku?

– Czyli co będziesz robić? – nie ustępował.

­– Pewnie w coś pogram na konsoli, wyjdę z psem – rzucił kolega i po chwili dodał: – Jakiś browarek zrobię a może nawet dwa. – Odwrócił twarz do monitora – No teraz przesadziłeś gościu. Teraz cię zniszczę. Trze ba być im be cy lem żeby tego nie wie dzieć – wyskandował klikając w klawisze i znów wcisnął Enter.  Po czym dodał na głos i znów zaklikał: – śmie ciu.

Z satysfakcją odsunął się z fotelem, przetarł czerwoną twarz i z niecierpliwością czekał na odpowiedź.

– Zabolało, cwaniaczku? ­– mruknął.

– Gadasz do siebie, czy do anonimowego gościa w necie, który i tak cię nie słyszy? – w końcu nie wytrzymał i skomentował zachowanie kolegi. Westchnął nie usłyszawszy odpowiedzi i dodał: – Naprawdę sądzisz, że komuś dokopałeś? Tracisz czas. Może w końcu wziąłbyś się do pracy.

Kolega odwrócił twarz od monitora spojrzał w jego stronę zdziwiony i wzruszył ramionami:

– Dane się bardzo powoli ładują. Zabijam czas, co w tym złego?

__________________________________________________

zapraszamy do Wrocławia na spotkanie autorskie

a także na całodzienny warsztat we Wrocławiu

zajrzyj również na stronę Instytut Kognitywistyki

__________________________________________________

niedawny koan

inne koany

więcej o koanach

__________________________________________________


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.