zamilknięcie

Zamilknięcie mistrza – koan

– Dlaczego tak niewiele ostatnio mówisz, mistrzu? – Spytał uczeń Geruda swego starego nauczyciela. – Kiedyś nauczałeś nas z werwą i zapałem godnym młodzieńca, lecz słowa twoje były głębokie i wyważone, poruszające i mądre. Do mnie zaś zwracałeś się często osobiście, udzielając mi przenikliwych rad.

– Drogi Gerudo, przez niezliczone dni powtarzałem niemal to samo proste stwierdzenie: w życiu najważniejsze jest życie i chwila, w której doświadczasz go świadomie. Jeśli czegoś w tym stwierdzeniu wielokrotnie, na różne sposoby powtarzanym przeze mnie nie zrozumiałeś, jeśli nie zrozumiałeś na tyle, by żyć w pełni, tysięczne pierwsze powtórzenie nic nie zmieni.

– Jednakże mistrzu były również inne lekcje, nowe wskazówki i napomnienia. Wciąż na nowo nas ożywiałeś! – Geruda uniósł się z podłogi wymachując rękami.

­ – Nieprawda Gerudo. Nic więcej nie wiem ponadto, że w życiu najważniejsze jest życie. O niczym innym nie nauczałem a ty kolejny raz nie usłyszałeś.

____________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.