zaproszenie

Zaproszenie – koan

Mistrz Kan lu, co znaczy Moc Słowa, powiedział tego dnia:

– Biorę z wdzięcznością lecz wdzięczność mnie nie przywiązuje. Nie jestem zawiedziony, że moja potrzeba nie została spełniona. Nie jestem też w lęku, że kiedy spełnione zostały moje oczekiwania – ten stan zniknie.

UNIKALNY KURS, WIĘCEJ INFO

Dlatego na nikogo nie jestem zły, że nie spełnia moich pragnień. Nie jestem zawiedziony, gdyż niczego nie oczekuję. Wobec nikogo nie jestem również w lęku, że pozbawi mnie moich potrzeb, że odbierze to, co dał lub odmówi mi kolejnego daru.

Od złości odwracam się lekko, gdyż złość jest jak bumerang. Wraca do nadawcy. Czasem unoszę kij by strącić bumerang.

Dar przyjmuję, jeśli jest mi potrzebny. Czasem, by  kogoś nie zranić, gdyż przyjęcie daru jest ważniejsze niż odmowa i obrona ego, które chce postawić granice, zamanifestować odmowę – przyjmuję książkę, którą już mam; ciastko, którego nie lubię; radę, która jest mi niepotrzebna. Oddam je komuś kto bardziej ich potrzebuje ode mnie.

– Jak tego dokonać aby niczego nie oczekiwać, wszystko przyjmując jako zaproszenie lub lekcję? – Spytali uczniowie.

– Bierz, dawaj czasem podnoś kij. – Odpowiedział Kan lu.

NAPISZ DO NAS, ZADZWOŃ

__________________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.