zaufanie

Zaufanie – koan

– Czcigodna matko Ann Ann shi – odezwała się jedna z kobiet siedzących najbliżej podwyższenia – mówiłaś nam o zdradzie i porzuceniu, o bólu i nielojalności. Powiedz nam o zaufaniu. Czym jest zaufanie? Czy można ufać, jeśli doradzasz nam, że częścią życia jest rozstanie, że naturalna jest zdrada, że wszystkie istoty cierpią, najczęściej z powodu innych istot? Czym w takim razie jest zaufanie?

W czasie konferencji, które prowadziła mistrzyni Ann Ann shi nie było zwyczaju zadawania pytań, pisano karteczki. Kobiety zmitygowały tę, która zadała pytanie, łamiąc tym samym przyjęty zwyczaj. Cóż, kiedy matka Ann Ann Shi postanowiła odpowiedzieć.

– Zaufanie to rzadki dar. Częściej bywa darem wypracowanym niż uzyskanym w chwili narodzin lub z powodu błogosławieństwa. Rzadki dar u ludzi. Zwierzęta, na przykład psy i koty, krowy i owce potrafią zaufać bez granic. Nierzadko w kontakcie z ludźmi to ich słabość. Cierpią a potem giną ufając w dobre intencje ludzi, od których były uzależnione. Podobnie jest z niektórymi ludźmi, którzy ufają z tą samą zwierzęcą naiwnością i zaślepieniem. Są bezkrytyczni, łatwo ulegają manipulacji, szybko oddają się w niewolę, uzależniają się – nawet od własnych oprawców. – Ann Ann shi upiła łyk herbaty i kontynuowała:

– Tymczasem człowiek wolny i samoświadomy ufa, gdyż czuje się zasobny, bogaty, dostatni. Jest krezusem, żyje w obfitości dobrej woli, w dostatku czasu, energii, empatii lecz również ryżu, sosu sojowego i pieniędzy. Ktoś, kto ufa czuje się bogaty dlatego nie waha się podjąć ryzyka jakie stwarza drugi człowiek. Nawet jeśli zostanie oszukany lub okradziony – wie, że mu nie ubędzie, gdyż jest bogaty. Nawet jeśli zostanie zdradzony, nie odczuje krzywdy – wie, że jest wartościowy. Nawet jeżeli, zostanie wykorzystany –wie, że większą stratę odniósłby nieustannie kontrolując siebie i innych. Wie również, że żaden zamek nie powstrzyma złodzieja.

Jednakże człowiek świadomy ufa nie dlatego, że jest naiwny, nie z powodu swej głupoty lecz z powodu miłości i mądrości. Wie również, że kochać bliźniego swego oznacza kochać mądrze a to znów czyni miłość roztropną a dawanie dopasowanym do obdarowywanego. Nie ufasz lisowi, że powstrzyma swój instynkt zamknięty na noc w kurniku. Nie uwierzysz zapewnieniom okonia, że nie pożre płotki. Nie obdarowujesz dziecka ostrym nożem, alkoholika beczką piwa, królowi nie ofiarowujesz broni, gdyż rozpęta wojnę.

Dając ufasz, najpierw swojej mądrości a potem swojemu bogactwu. Zaufanie to stosunek do siebie, nie do drugiej istoty.        


Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 81_instrospekcjaIDEAL-1024x683.jpg
Zaufanie – Adama odkrycia w tym koanie?

Więcej o książce „81 Tajemnic” „ (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 81-front-890x1024.png

 


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.