żeglarz

Żeglarz – koan

– Kiedy myślisz o przyszłości a nawet kiedy marzysz – w twojej głowie wyświetla się przecież obraz przeszły. To wspomnienia decyduję o twoim marzeniu. Nie inaczej. Obracasz w myślach jakieś zgrane karty, z których zamierzasz ułożyć nowego pasjansa. Paradoks. Planując, marząc, snując przyszłe wizje tasujesz kilka znanych sobie wspomnień a przecież przyszłość zawsze cię zaskoczy i jeśli sądzisz, że to zaskoczenie jest niemiłe, niewłaściwe i ponadto niepotrzebne, zawsze będzie wbrew tobie.

– Co mam robić w takim razie, nie marzyć, nie planować, nie przewidywać? Przecież to idiotyczne, to jakiś stan apatii, bezproduktywności.

– To usilne próby skontrolowania przyszłości są idiotyczne. Kieruj, steruj, szukaj wiatru, stawiaj żagle, wiosłuj lub zatrzymaj się we flaucie, patrz na niebo, przyglądaj się chmurom i gwiazdom, zawijaj do portu zanim sztorm złamie twój maszt, odpocznij zamiast się złościć, że trzeba było zmienić kurs.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.