zielony pajac

Zielony pajac – koan

– Dziś nauczę cię lapidarności. Artysta powinien umieć jednym gestem, pojedynczym dźwiękiem, biało-czarną fotografią, maźnięciem pędzla – wyrazić stan ducha lub złożoną ideę. Bardzo proszę przedstaw pajaca w zielonym surducie, który gra na puzonie. Puzon jest przesadnie wielki więc pajac, ilekroć zamierza przedłużyć dźwięk, traci równowagę.

– To zbyt wydumane. Nie będę przedstawiał pajaca z puzonem.

– W takim razie jak chcesz się nauczyć lapidarności w sztuce, jeśli nie zamierzasz ćwiczyć?

– Forma czy treść? – spytał.

­– Oczywiście jedno i drugie. Treść bez formy nie istnieje zaś forma nie powinna zdominować treści, lecz ją wyrazić, podkreślić jej znaczenie, nadać jej wymiar, kształt. Lapidarność to zminimalizowanie formy, aby tym mocniej wyrazić treść.

– W takim razie mocniej wyrażam treść: Nie będę przedstawiał pajaca.

– Nie możesz operować formą, kiedy nie ma treści. Pusta forma owszem oznacza sprzeciw, może nawet jest lapidarna, lecz jednocześnie nie wyraża niczego. Jest przecież pusta. Tymczasem nadając treści nową formę, w tym przypadku pajaca w zielonym surducie grającego na puzonie, nadajesz treści nowe znaczenie. Przestaje być wydumana staje się nowym przekazem.

– I ty chcesz mnie uczyć lapidarności?

– Owszem – przytaknęła.

– Formy i treści?

– Owszem – potwierdziła.

– Mam ćwiczyć?

– Zgadza się.

– Dobrze. W takim razie oto moje przedstawienie pajaca w zielonym surducie, który gra na puzonie. Puzon jest przesadnie wielki więc pajac, ilekroć zamierza przedłużyć dźwięk, traci równowagę. Nie będę przedstawiał pajaca. Jeszcze lapidarniej? Nie pajacowi. Jeszcze krócej? Nie.

___________________________

inne koany

starsze koany

___________________________

zapraszamy do naszej księgarni

oraz na strony Coaching dao

a także Instytut Kognitywistyki 


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.