ZUZANNA I CENA ZA PRĄD

21. Zuzanna spotyka siebie samą

Zuzanna i cena za prąd

21. Zuzanna spotyka siebie samą

– Lubię stare fotografie. – Monika wertowała rodzinny album Zuzanny.

– Z jakiego powodu? Przecież patrzysz na nieboszczyków. Same trupy. – Zuzanna oderwała wzrok od książki.

– A ty jak zwykle swoje. Zawsze coś takiego przywalisz. Lubię na starych fotografiach przyglądać się zatrzymanym chwilom, ale teraz już mi to zepsułaś tymi swoimi „trupami”. W takim razie nie powinniśmy oglądać większości filmów, słuchać muzyki i czytać książkę, bo spora część aktorów, pisarzy, muzyków i reżyserów już nie żyje. A jednak ich dzieła przetrwały.

Fotografia, Fotograf, Fotografik, Stary, Stare, Zdjęcie

– Otóż to. – Stwierdziła Zuzanna.

– Otóż co? – Monika stanowczym ruchem wyjęła książkę z rąk Zuzanny.

– Nie powinniśmy. – Odpowiedziała ze spokojem.

– Nie powinniśmy? Przecież przeszłość to jest, to jest, to jest…tradycja, historia, wspomnienia, nasza tożsamość, dzieciństwo, wszystko… – Monika mówiła nieco wzburzona wymachując rękami.

– W przeszłości są wyłącznie nasze interpretacje, iluzje, złudzenia. Nie ma nas tam. Życie jest tu a nie tam w pożółkłych fotografiach. Nie warto żyć w świecie trupów. Trzeba dać im spokój, pozwolić odejść do swoich zaświatów, wszechświatów, czasoprzestrzeni a nie ciągle się z nimi motać, plątać, myląc życie ze śmiercią.

Tombstone, Cmentarz, Grób, Motyl, Ponury, Nadzieję Że

– A ich dzieła? Spuścizna? Bez Chopina nie byłoby Stinga, bez Leonarda nie byłoby le Corbusiera, bez Chaplina nie byłoby DiCaprio.

– Bez przeszłości nie byłoby też paru wstrętnych rzeczy – na przykład rzezi pierwszych narodów w obu Amerykach; płonących stosów inkwizycji; wojen religijnych; zagłady Żydów; bomby atomowej zrzuconej na niewinnych ludzi; patriarchalnej władzy talibów. To właśnie rozpamiętywanie historii i niezliczonych fałszywych wartości i tożsamości zgotowało całym pokoleniom rzezie i nieustające cierpienie. Resentymenty.

Ruiny, Zniszczenie, Wojna, Żołnierze, Budynków

– Co chcesz przez powiedzieć? Że powinniśmy żyć w lesie przy świeczce ulepionej z jakiegoś sadła? – Monika wzruszyła ramionami.

– A czy cena za prąd i kilka filmów z DiCaprio nie okazała się zbyt wygórowana?      


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.