Zuzanna i obraza uczuć religijnych

21. Zuzanna spotyka siebie samą

Zuzanna i obraza uczuć religijnych

21. Zuzanna spotyka siebie samą

Sąd skazał pastora kościoła protestanckiego na karę ośmiu miesięcy więzienie za obrazę uczuć religijnych katolików. Właściwe w pierwszej chwili byłam przerażona – pomyślała Zuzanna. ­– Kara więzienia!? Gdyż wyspecjalizowany kapłan, funkcjonariusz jednego kościoła krytykuje inny kościół? W XVI wieku przez kolejne dziesięciolecia Europę rozdzierały wojny religijne, ale dziś, pięćset lat później? Sąd skazuje ewangelika za krytykę katolików? Pastora, który krytykuje księży?

Verona, Włochy, Kara, Kary, Kajdany, Żelaza

Przecież księża codziennie w swoich kazaniach i wypowiedziach kogoś krytykują. Niemal wszyscy kapłani wszystkich religii uzurpują sobie prawo nie tylko do mówienia w imieniu Boga, lecz również do pouczania i krytykowania innych. Robią to nieustannie. Często są ludźmi słabo wykształconymi o niemal zerowych doświadczeniach społecznych, zawodowych, rodzinnych a jednak biorą sobie prawo w imieniu Boga, rozumianego według ich własnej koncepcji, do wyrokowania niemal w każdej kwestii.    

Ponadto jak można obrazić czyjeś uczucie? Uczucie jest doznaniem złożonym z wielu emocji. Można obrazić czyjąś dumę ewentualnie obśmiać tożsamość, ale obrazić uczucie? Jak? Uczucie jest rozciągniętym w czasie stanem złożonym z najrozmaitszych emocji, doświadczeń i przeżyć. Ponadto religia jest kwestią wiary. Wiary w coś nie można obrazić, to raczej wiara w niedorzeczne zjawiska obraża – na przykład rozum, naukę, zdrowy rozsądek czy nawet przyzwoitość. Płonące z powodów religijnych stosy obrażają człowieczeństwo każdego człowieka, który zdaje sobie sprawę, że z powodu poglądów jedni ludzie mordowali drugich, tylko dlatego, że mieli władzę i że byli bezkarni.

Klaun, Samotny, Opuszczony, Sad, Fantasy

Ponadto czy monoteistyczny Bóg, zakładając, że jest miłosierny i sprawiedliwy, ponadto jest kimś w rodzaju buntownika, która sprzeciwia się kupczeniu w świątyni i twierdzi, że nie jest człowiek dla szabatu, ale szabat dla człowieka, czyli, że zasady, nawet te święte, mają służyć człowiekowi, czy tenże Bóg wyznawany przez katolików, protestantów, grekokatolików i setkę innych odłamów chrześcijańskich, życzyłby sobie wtrącenia do więzienia człowieka, który krytykuje jakiś rodzaj interpretacji religijnej?

Martin Luther, Portret, Grafik, Smerf, Chrześcijański

Czy tenże Bóg wyśmiany i poniżony przed sądem Piłata i kapłanów Sanhedrynu a potem torturowany, w imię odkupienia ludzi, czy życzyłby sobie, aby skazywano jego wyznawcę, bo inni wyznawcy mają go za heretyka i czują się obrażeni?

Czy może coś pomieszałam?

Bóg, który wstawia się za słabszymi i wygłasza kazanie, w którym nakazuje wspierać wykluczonych potrzebuje obrażonych wyznawców, którzy domagają się uwięzienia dla swojego przeciwnika?

Czy może coś pomieszałam?

Kobieta, Wypalenia Zawodowego, Wielozadaniowość, Twarz

Jestem przerażona. Teraz już na serio jestem przerażana – pomyślała Zuzanna. – Osiem miesięcy więzienia, za to, że ktoś poczuł się obrażony? W XXI wieku, w centrum Europy, w świecie, w którym hejt, publikowanie głupot i teorii spiskowych są na porządku dziennym, gdzie odbywa się publiczna manipulacja a kłamstwo medialne jest codziennością, gdzie pod obiektywami kamer dzieją się przekręty, nadużycia gospodarcze, zwykłe kradzieże, marnotrawione są publiczne pieniądze i to wszystko bezkarnie – w tym świecie – osiem miesięcy więzienia za poglądy religijne?  

Jestem przerażona – poczuła Zuzanna – i jakoś nie mogę tego przerażenia, tego ciężaru zdjąć sobie z serca.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.