Zuzanna i teorie spiskowe

koan

Zuzanna i teorie spiskowe – koan

Pewna pani celebrytka się wypowiedziała, że ludzie są z natury dobrzy i ona im ufa, tym ludziom a ponadto, że teorie spiskowe to teoria i ona w spiski nie wierzy. I tak sobie myślę – pomyślała Zuzanna, że Leopold II Koburg król Belgów i właściciel prywatnego kraju zwanego Kongo był złym człowiekiem. Choć był arystokratą, człowiekiem wykształconym i królewskim synem – był w każdym tego słowa znaczeniu – zły. Był potworem. Są dowody, że osobiście uczestniczył w gotowaniu żywcem nieposłusznych ludzi z ludu Kituba. Uczestniczył w obdzieraniu żywych ludzi ze skóry a obcinanie rąk i nóg za najmniejsze przewinienia były codziennością. Wbijanie na pal i krzyżowanie stanowiło łagodną karą w porównaniu do wymyślnych tortur, które stosował on i jego ludzie. Uczynił z ogromnego kraju swój prywatny obóz koncentracyjny i sadystyczne laboratorium zanim wymyślili je Himmler, Heydrich i Eichmann.

Sęp, Sępy, Namibia, Afryka, Natura, Raptor, Pióro

A taki Harvey Weinstein producent uznany za przestępcę seksualnego przez całe dekady tuszował swoje zbrodnie, bo gwałt to przecież zbrodnia jest, szantażował kobiety i używał swoich wpływów by ukręcać łeb najmniejszym próbom stawiania mu zarzutów. Oficjalne władze uczestniczyły w procederze krycia jego przestępstw przez lata. No to był spisek czy nie było? A taki Bernard Madoff, który oszukał swoich klientów na ponad 50 miliardów dolarów? Stworzył światowy spisek czy nie?

Nie ma spisku, dopóki ktoś go nie udowodni. A gdy pewnego dnia pęka tama naiwności lub oportunizmu lub układów ludzie nagle dziwią się i mówią te wszystkie bzdury, że to wydawał się być uczciwy człowiek, albo że dobrze patrzyło mu z oczu, albo że taki był wykształcony i w garniturze. Celebryta, szanowany autorytet, osobowość telewizyjna, duchowny albo arystokrata – nie mogą być źli. Aktor, artysta, reżyser i w dodatku pedagog może się przecież czasem zdenerwować na jakiegoś młodego aktora. Nawet ksiądz, to przecież człowiek, który ma pokusy jak wszyscy. Tak mówią. A potem się dziwią, gdy okazuje się, że i oni stali się ofiarami jakiegoś cud-funduszu.

Tajemnica, Zamykanie, Się, Cii, Szept, Milczenie

W czasie studiów poznałam wiele osób z różnych stron świata, co za szczęście to było, pierwsze Erasmusy – przypomniała sobie Zuzanna.

Bruna z Guimarães w Portugalii była święcie przekonana, że Salazar, dyktator, który utopił we krwi Angolę, Gwineę i Mozambik był wspaniałym przywódcą, prawdziwym ojcem narodu. A Lukrecja z Sardynii dosłownie czciła Duce, Mussoliniego przywódcę włoskich faszystów. Kiedyś nawet po butelce wina stwierdziła, że gdyby żyła w tamtych czasach chciałaby mieć dziecko z wielkim Duce. Co za ohydne fantazje? A jednak. Ksenia nawrzeszczała na mnie, gdy powiedziałam o prezydencie Rosji – Wowka a o prezydencie Białorusi – Oleś. Że jak śmiem znieważać mężów stanu!

Duch, Cień, Ścieżka, Wejście, Drzwi, Fantasy, Lonely

No a taki a Litwinienko. Podpułkownik tajnych służb Rosji otruty polonem, radioaktywnym świństwem. Umierał na oczach całego świata. No to był spisek czy nie było? Ale co tam jakiś podpułkownik czy inny dziennikarz a grubszych przekrętów nie było? Nie ma? A czy cukier, papierosy i alkohol masowo dostępne dosłownie wszędzie to nie jest przekręt, łącznie z hasłem reklamującym krowie mleko? Cała ta przetworzona żywność, to nie jest przekręt?

Banany, Deser, Słodycze, Bita Śmietana, Jedzenie

Nie ma co się śmiać ze spisków ani ich lekceważyć. Zwłaszcza teraz, gdy dzięki masowym mediom i tysiącom środków przekazu, algorytmom, reklamom śledzącym i całemu temu gównu półprawdy, postprawdy i manipulacji można miliardom ludzi prać mózgi. Można to robić zupełnie bezkarnie i w dodatku automatycznie. Algorytm już sam cię dorwie, zbada i zmanipuluje. Dodatkowo wszystko zaciemnia internetowa demokracja. To genialne posunięcie. Każdy może napisać co tylko zechce. Dziwię się szczerze cenzurze w sieci chińskiej. A niech piszą. Im więcej tym lepiej. Im więcej sprzecznych opinii, ocen, hejtu, dywagacji osób, które nie znają się, ale i tak się wypowiedzą tym lepiej. „Nie znam się to z chęcią się wypowiem”! I to genialne jest. W tym szatańskim pomyśle jest spisek w spisku. Jakakolwiek wiarygodna informacja musi utonąć. Można udostępnić setki dowodów, nagrań, dokumentów na jakiś temat i na nikim to nie robi wrażenia. Brytyjczycy piszą, że to Putin wydał rozkaz zabicia Litwinienki a Rosjanie, że to wszystko ukartowały służby brytyjskie nieprzychylne Kremlowi. A potem zalała to fala sprzecznych komentarzy i tysiące botów i co? I nic.  

Pozaziemskie, Przeciwmgielne, City, Gigantyczny Kosmita

I na ten cały bałagan wychodzi pani celebrytka z uroczą miną dobrystki i opowiada, że ona wierzy ludziom, bo ludzie są dobrzy i ponadto, że nie wierzy w spiski, bo po co ktoś miałby 7, 8 miliarda osób robić w ciula?

No ale co mi do tego? – Zastanowiła się Zuzanna. – Nie dać się ogłupić, to mi do tego. I tak, w którą stronę się nie obrócę czuję się zrobiona w balona.

A teraz coś optymistycznego Zuzanno – pomyślała Zuzanna wygaszając ekran tabletu. – Miło myśleć, że jest się traktowanym serio przez własny rząd, polityków i ekspertów oraz miło myśleć, że jest się podmiotową istotą, której prawa są szanowane a los ważny. To miłe, jak zakończenie powieści fantazy dla młodzieży z ubiegłego wieku, taki optymistyczny akcent. Od razu mi lepiej – pomyślała. – Pójdę umyć zęby póki w kranie jest bieżąca woda.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.