Zuzanna i zło

21. Zuzanna spotyka siebie samą

Zuzanna i zło

21. Zuzanna spotyka siebie samą

Zło jest zakleszczone z czterech stron pomiędzy prawdą i słusznością, interpretacją i kłamstwem – pomyślała Zuzanna.

Co jest prawdą? To jest prawdą, czemu ludzie trzymający władzę, nadadzą nazwę „prawda.” Nigdy przecież prawda nie miała związku z faktami. Prawda zawsze była związana z interpretacją. Zinterpretuj niewolnictwo jako naturalny porządek rzeczy, z woli bożej, a będzie słuszne. Zinterpretuj jako wyzysk i podłość a stanie się hańbą. Zinterpretuj kobiety jako głupsze, słabsze i poddane woli mężczyzny a staną się niewolnicami i będzie to słuszne. Zinterpretuj kobiety jako istoty wolne a staną się niezależne i silne. Zinterpretuj zwierzęta jako surowiec służący do produkcji kiełbas i futer a staną się przedmiotami. Zinterpretuj jako istoty czujące a staną się przyjaciółmi i nauczycielami.

Ofiara wszędzie widzi przemoc. Kat dostrzega w każdym człowieku szyję, którą być może wcześniej czy później zetnie lub owinie sznurem.

Gdy wydobywasz węgiel, praca górnika wydaje ci się naturalna choć ciężka a węgiel cenny. To jest prawda górnika. Gdy badasz smog nad miastem i skład toksycznych pyłów, wiesz, że ich źródłem jest spalany w piecach węgiel. To jest prawda ekologa.

Gdy jesteś matką w naturalny sposób chronisz swoje dziecko. Gdy jesteś dzieckiem całym, twoim światem jest matka. Ale czasem matka staje się macochą a dziecko marnotrawnym synem. Nawzajem siebie zawodzą.   

Dlaczego ludzie tego nie rozumieją? Gdyż wiara w interpretację sprawia, że kłamstwo udaje prawdę i wtedy zło się rozszerza. Żywi się kolejnymi kłamstwami a glebą dla zła jest interpretacja, czyli wiara w słuszność kłamstwa. Gdy wzrasta wiedza – pomyślała Zuzanna – zło zaczyna się kurczyć. Po chwili jednak doszła do wniosku, że nie zawsze zło się kurczy pod wpływem wiedzy, gdyż czasem wiedza pozwala złu urosnąć.

Czy manipulant wczytujący się w Machiavellego nie jest gorszy do prostodusznego ignoranta, który morduje, bo mu kazali? Nie zawsze też zło wynika z głupoty lub ignorancji. Czy głupiec, który z powodu religijnych przekonań krzywdzi swoją rodzinę jest zły?

Wmówiono nam winę. Czy poczucie winy zawsze prowadzi do zła? Zawsze – odpowiedziała sobie Zuzanna i tej nocy zadała sobie jeszcze sto pytań i udzieliła trzystu odpowiedzi a potem zasnęła.

Ostatnie trzy pytania, które zapamiętała pytając siebie samą, zanim zasnęła, brzmiały: Czy boję się zła w sobie? Czy może lęk jest źródłem zła? Czy jeśli przestanę się bać zło zniknie?        


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.