ZUZANNA ORAZ IDIOCI

21. Zuzanna spotyka siebie samą

Zuzanna oraz idioci

21. Spotkań Zuzanny z sobą samą

Ilu trzeba spotkać po drodze idiotów, żeby natrafić na jednego mędrca – zastanowiła się Zuzanna – i po czym go rozpoznać?

Oj nieładnie, nieładnie tak oceniać ludzi. Może to kwestia upału albo zmęczenia? – Pomyślała.

Pociąg, Wagon, Ludzie, Tłum, Stóp, Metro, Czarno Biały

Przez cały tydzień spotykała się na rekrutacjach z kandydatami do nowego zespołu. Rekrutowanie polega na ocenianiu, przecież. Całe życie oceniamy i jesteśmy oceniani. Owszem to może być nadmiarowe i obraźliwe – nazwać kogoś idiotą. No ale…no właśnie to „ale”.

Jeśli facet ewidentnie nie zna się na organizacji centrum dystrybucyjnego, ale aplikuje na stanowisko logistyczne i jak wół jest w ogłoszeniu, że do „tworzonego centrum dystrybucyjnego” to jest przecież idiotą. Jeśli kolega z pracy nie widział żadnego, słownie ani jednego filmu Felliniego, nie mówiąc o Antonionim i  Tornatore i twierdzi, że Włosi nie „umią”- dosłownie tak powiedział – „nie umią kręcić filmów”, to przecież jest idiotą.

Reżyser, 35Mm, Vintage, Projektor, Antyczny, Film

Koleżanka stwierdza, że ona nie lubi tych wszystkich książek dziwnych i że „po co tyle pieniędzy wydaję” na jakieś książki w rodzaju historia czasu. Zerknęła na okładkę „Krótkiej historii czasu” i szmyrgnęła nią jakby wyrzucała niepotrzebny papier do kosza. „To jakaś bzdura, przecież wiadomo, że czas mierzy się zegarkiem” – powiedziała. Idiotka. No przecież idiotka. I po chwili dodała: „nie nudzi cię czytanie takich książek? Nie szkoda ci czasu?”

Jeśli mój przyszły podwładny, bo chyba przyjmę awans na kierowniczkę, stwierdza, że rebranding to jest to samo co remarketing, i pomimo wyjaśnienia wciąż się upiera – to jest przecież idiotą. Podobnie jak Ulka, moja przyjaciółka upiera się, że Hagia Sophia w Stambule wcale nie oznacza: Święta Zofia i że to przecież meczet jest islamski, który nigdy nie był chrześcijańskim kościołem. Wie, bo przecież była. To co mogę powiedzieć? Idiotka.

Hagia Sophia, Turcja, Istanbul, Kościół, Meczet, Muzeum

Stanisław Lem napisał w swoich pamiętnikach – esejach, że dopóki nie zajrzał do Internetu nie wiedział, że tylu jest na świecie idiotów. No nieładnie. Nieładnie tak oceniać, ale…no jak tu nie oceniać.

I wciąż nie wiem po czym rozpoznać mędrca? Ilu trzeba napotkać idiotów, żeby trafić na kogoś mądrego a jeszcze mądrego i dobrego a jeszcze mądrego, dobrego i uczciwego a do tego spokojnego i pracowitego? Mądry, spokojny, pracowity, proaktywny, uczciwy – dobry człowieku, gdzie jesteś?

O matko!  A w poniedziałek kolejna tura kandydatów.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.