1/II. Jak postępować ze złodziejami?

Nieoczywiste myśli kota Ludwika

1/II. Jak postępować ze złodziejami?

Nieoczywiste myśli kota Ludwika

***

Ludzie, małpy, hieny, większość padlinożerców w tym niektóre ptaki – kradną. Padlinożerstwo to natura a naturę zmienić trudno lub nie sposób zmienić jej wcale.

Są istoty, które polują, są inne które pasą się na łąkach, są zbieracze i pasożyty, żyjące kosztem organizmu żywiciela…no i padlinożercy, którzy zjadają resztki. Padlinożercy to często pożyteczni „lekarze” lasu, ale już na przykład żyjątko, które zagnieżdża się w ludzkim oku albo w mózgu, lub przyczepia się do ścian wątroby, to już nie są miłe stworzenia.

Komar, Malaria, Ugryzienie, Owad, Krew, Ból, Człowiek

Jeśli ktoś twierdzi, że wszystko w naturze jest pożyteczne…może ma i rację, jeśli przyjąć, że drobnoustroje przenoszone przez szczury, ptaki owady i te różne wirusy, bakterie, priony, jaja i larwy – skutecznie eliminują inne istoty w tym również ludzi, to taki pogląd musi wydać się słuszny tylko jako akceptacja selekcji naturalnej. Jednak z punktu widzenia zarażonego boreliozą, konkretnego człowieka – kleszcz nie wydaje się słuszny i pożyteczny. Jest obrzydliwym draństwem.

Haker, Włamać Się, Anonimowy, Hakerstwo, Cyber

Nie inaczej ze złodziejem. W sensie systemowy złodziejstwo jest faktem, ale kiedy zastaniesz okradziony ten fakt staje się przykrym doznaniem, osobistą stratą. W dodatku, jak wiesz, wielu kradzieży, na przykład tak zwanych treści intelektualnych i artystycznych, nikt nawet nie ściga. Można rzec, z pewnym uproszczeniem rzecz jasna, że wasze, ludzkie cywilizacje oparte są na permanentnej kradzieży wszystkiego co popadnie.

Na naturę padlinożercy i pasożyta nic nie poradzisz. I jeśli przyszło ci do głowy, że to również część natury ludzkiej, to pozostaje ci się z tym pogodzić i w takim razie – zaszczepić na co tylko można a resztę pasożytów i padlinożerców odstraszać…aerozolem.

Twój kot Hieronim  

ps. Ostatnie zdanie, to przenośna, choć nie tylko.  


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.