10. Prawdy

Nieoczywiste myśli kota Ludwika

10. Prawdy

Nieoczywiste myśli kota Ludwika

***

W poezji poeci oddają prawdę o chwili, o swoich emocjach albo o tym jak przeżywają świat. Podobnie malarze, muzycy i w ogóle wielcy artyści. O czym piszą Puszkin, Rilke, Elliot, Plath, Grochowiak, Herbert, Szymborska? Czy ktoś, kto nie ma pojęcia o freskach Giotta zachwyci się Caravaggiem albo Rembrandtem, wzruszy Monetem i wpadnie w podziw nad van Goghiem a Picasso wyda mu się fascynująco ekspresyjny? Czy ktoś, kto nie słuchał nigdy utworów Vivaldiego posłucha Chopina, Rachmaninowa, Możdżera albo Smolika lub choćby zespołu „Raz, dwa, trzy”?   

Gramofon, Nagrywać, Zabytkowe, Obrotnica, Muzyka, Retro

Mało kto lubi poezję, równie mało osób lubi malarstwo i szerzej – sztukę, niektórzy lubią muzykę. Niewielu odnajduje w sztuce prawdę. Niewielu lubi prawdę. Niewielu szuka. Niewielu odnajduje. Czy to niedostatek edukacji? A może jakieś pokoleniowe uszkodzenia hipokampu, zakrętu obręczy, szyszynki, przysadki i jeszcze kilku drobiazgów?

Książka, Czytać, Ręce, Literatura, Edukacja, Wiedza

W każdym razie sięgnij dziś po jakiś wiersz albo posłuchaj sonaty albo wyjmij zakurzony album z pejzażami Repina i przyjrzyj się, zanurz a potem poczuj ten specjalny rodzaj prawdy, którą oddał artysta. Część tej prawdy…to przecież prawda o tobie.

Twój kot Kacper


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.