18. Jak się ocknąć?

Nieoczywiste myśli kota Ludwika

18. Jak się ocknąć?

Nieoczywiste myśli kota Ludwika

***

Nie wierzysz w hipnozę? Nie można cię zahipnotyzować?

Prowadziłeś dzisiaj samochód?

Jeśli tak to przecież nie pamiętasz żadenego skrzyżowania, żadenego ronda, mijanych samochodów, ludzi, świateł, domów, ulic, niczego. Może z wyjątkiem jakiegoś nieoczekiwanego zdarzenia, jak wypadek. Ale to i tak przecież zaledwie mignięcie, spojrzenie, chwila przecknięcia z transu. Kto prowadził samochód, jeśli ty byłeś w transie i niczego nie pamiętasz? Jak dojechałeś do domu? 

Korzystałeś dzisiaj z tramwaju, autobusu, pociągu, metra? Nie pamiętasz ani ludzi, ani stacji, ani przystanków. A jednak wysiadłeś na właściwym peronie.

Bajki, Noc, Obraz, Mała Dziewczynka, Owad, Śnić

Gdzie byłeś przez całą podróż? Kto wysiadł na przystanku, jeśli twoja świadomość była gdzie indziej – w smartfonie, w książce, w zamyśleniu, we śnie?

Hipnotyzują: samochód, droga, telewizja, gry, ludzkie słowa, monotonna praca, rutyna, schematy, schematy, schematy…no i oczywiście ludzie, ludzie, ludzie. Ludzie? Owszem samą obecnością, myślą, mową, uczynkiem, schematycznym zachowaniem, schematycznym zachowaniem, schematycznym…Transują siebie i otoczenie.

Karykatura, Obraz, Cisza, Usta, Przemówienie, Opinia

A pomiędzy wierszami dajesz sobie wcisnąć różne fikołki, manipulacyjki, wrzutki – świadomie lub nie podrzucane czy to przez innych śpiochów czy to złych ludzi, którzy chcą ciebie zmanipulować.

W takim razie jak odróżnić świadomość, przytomność, jaźń od permanentnego transu? Jak? No jak? Skąd wiesz czy śnisz, czy też widzisz oczyma jaźni? Skąd wiesz?

Twój kot Tymon


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.