25. Jak znaleźć prawdę?

Nieoczywiste myśli kota Ludwika

25. Jak znaleźć prawdę?

Nieoczywiste myśli kota Ludwika

***

Prawda? Ludzie nieustannie poszukują prawdy. No, ja już jestem starym kotem i dlatego zawsze, ilekroć ktoś poszukuje prawdy to pytam: a z którego roku? Sprzed legalizacji gier hazardowych czy po legalizacji, sprzed powstania trybunałów świętej inkwizycji czy po, sprzed zniesienia niewolnictwa czy po zniesieniu?

A potem dopytuję czyją prawdę zamierza znaleźć ów poszukiwacz? Czy kapłana Majów, który składał ofiary z ludzi; czy może właściciela palarni opium w Szanghaju; czy może sekretarza powiatowego partii komunistycznej w ZSRR; czy może arystokraty, który z upodobaniem polował na słonie; czy kongijskiego plantatora, który nieposłusznych poddanych kazał obdzierać żywcem ze skóry?

Więzień, Mózg, Niewola, Myślący, Ograniczenie, Mądrość

No, to tyle na temat prawdy, prawd wiary, prawdy sądowej i różnych takich aksjomatów, dogmatów, pewników, schematów i wzorów. No i tak na wszelki wypadek – nie sypcie do doniczek pestycydów i do herbaty tyle cukru, bo te prawdy też się zdewaluowały, okazały się śmiertelne.

Twój kot Jeremiasz


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.