Bez przemocy

Sentencje kota Ludwika wypowiedziane do niejakiego Janusza, mieszkańca wsi Rumianówka Anno Domini 2021

Bez przemocy

Sentencje kota Ludwika wypowiedziane do niejakiego Janusza, mieszkańca wsi Rumianówka Anno Domini 2021

***

Kot, Polowanie, Syjamski, Oczy, Zbliżenie, Na Charakter

– Bo w przyrodzie, Janusz, istnieje przemoc. To fakt i nie ma co z tym dyskutować. My, koty, na przykład, zwłaszcza w młodości, bywamy okrutne. Bawimy się ofiarami dla treningu a taki bocian jest tak nienażarty wraz ze swoim potomstwem, że unicestwia tysiące ptaków, myszy, nornic a nawet królików wciągu tygodnia. – Rzekł kot Ludwik do Janusza. – Ale, wy, ludzie, wyspecjalizowaliście się w przemocy, przesyca ona wasze życie. Dlatego się nie dziw. Sam wiesz, jak jest na wsi. A w mieście nie inaczej, tylko za murami betonowych domów, mieszkań, fabryk i rzeźni.

No i jakaś konkluzja, Janusz, optymistyczna by się przydała, prawda? No to ona jest taka, że muście porzucić swoją zwierzęcą, drapieżczą naturę, ale drogą do tego jest zaniechanie eksterminacji zwierząt. Kiedy staniecie się opiekunami dla zwierząt – staniecie się opiekunami również dla siebie nawzajem. Paradoks, Janusz, ale nie ma innej drogi. – Rzekł kot do Janusza, ale nie wiadomo, czy Janusz słyszał, gdyż spał.       


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.