bogactwo. stan umysłu

Bogactwo. Stan umysłu – koan

– Kiedyś powiedziałeś mistrzu, że bogactwo to stan umysłu. – Zastanowił się uczeń Yao li. – Sporo o tym myślałem, jak wiesz pochodzę z biednej wioski, która głównie żyje z przemytu. Ludzie ryzykują życiem żeby zarobić parę groszy szmuglując to i owo przez granicę.

– To i owo, jak eufemistycznie powiedziałeś drogi Yao, to narkotyki. Ludzie z twojej wioski żyją handlując śmiercią. – Stwierdził mistrz Kan lu.

– Nie mają innego wyjścia mistrzu. Po pierwsze dlatego, że są zmuszani przez gangi i gdyby nie przemyt, sami by zginęli. Po drugie, na jałowej ziemi nie ma innego zarobku. Ich los jest przesądzony. Dlatego zastanawiam się nad sensem twoich słów. W przypadku moich krajanów bogactwo to kwestia ryzyka, które codziennie podejmują, nie zaś stanu umysłu. Mądry czy głupi musi się podporządkować. Ponadto bogactwo to, co najwyżej, pełna miska jedzenia i telewizor z anteną satelitarną, to wszystko na co ich stać. – Młody uczeń podniósł wysoko podbródek żeby podkreślić siłę i determinację własnych słów.

– Czcigodny Yao li, a ty jak trafiłeś do naszego klasztoru? Jesteś przecież jednym ze swojej wioski. – Kan lu zadał pytanie, choć znał odpowiedź.

– Zaprosiłeś mnie mistrzu, dałeś mi szansę. – Yao li lekko się zarumienił. – W czasie pielgrzymki, którą odbywaliśmy zadawałem mnóstwo pytań, choć rodzina mnie bardzo mitygowała żebym w końcu zamilkł. Nie pamiętasz, mistrzu? – Uczeń wykonał gest ręką jakby odganiał osę. – Niestrudzenie mi odpowiadałeś, choć ojciec i moi bracia wstydzili się za mnie, sądząc, że takie gadulstwo, to zniewaga i brak szacunku wobec sławnego zakonnika.

– Zdaje się, że do dziś zadajesz wiele pytań, na które niestrudzenie ci odpowiadam. – Zaśmiał się Kan lu. – Ty zaś, zamiast przemycać narkotyki uczysz się medytacji, dyscypliny, historii i tysiąca innych rzeczy. Ponadto niestrudzenie opiekujesz się młodszymi. Zatem powiedz, jaki jest twój stan umysłu?  

__________

inne koany 

__________

Introspekcja (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic”:

Bogactwo. Stan umysłu – introspekcja.

Więcej o książce „81 Tajemnic”:


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.