Czwarta bajka o skrybie

Bajki kota Ludwika

Czwarta bajka o skrybie

Bajki kota Ludwika

***

– No i co, masz jakieś nowe zakończenie dla bajki o skrybie? – Spytał Janusz.

– Owszem, jak mówiłem zakończeń jest nieskończenie wiele. – Stwierdził Ludwik i kontynuował.

– Czasy takie, mistrzu – rzekł czeladnik do swego mistrza, specjalisty od ręcznego zdobienia drogocennych ksiąg – że teraz każdego krytykują.

Książki, Stary, Zabytkowe, Biblioteka, Półki, Wyblakły

Nawet niepiśmienny uczeń, analfabeta podchodzi do stołu skryby, który właśnie kończy przecudny ornament w złocie i ma czelność wypowiadać swoje opinie, że lepiej byłoby użyć błękitu. Dlaczego błękitu? „Bo tak” – odpowiada zarozumiały głupek.

Lecz był to jeszcze inny skryba niż w poprzednich opowieściach i jak myślisz co odpowiedział swemu czeladnikowi ów mistrz, wybitny ilustrator? – Spytał kot Ludwik.

Zabytkowe, Stary, Antyczny, Uroczy, Zaczarowany

– No, nie wiem, czekam z zaciekawieniem? – Stwierdził Janusz.

– Mistrz odpowiedział, że mógłby owszem, ucznia zbesztać a nawet stłuc, gdyż młokos mądrzy się nie znając nawet zasad doboru farb, ale być może stłukłby przyszłego van Gogha albo innego Moneta? Po czym zaśmiał się i dodał, że ktoś, kto proponuje użycie błękitu na niebieskim tle zdobienia najpewniej van Goghiem nie będzie, dlatego tym bardziej należy go zignorować.  


Zamów najnowszą książkę!

Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.