dobrze

Dobrze – koan

Prezes Borsuk zanim trafił do lasu i stał się buddystą był prezesem. Prezesem spółdzielni mieszkaniowej. Czas prezesowania, kierowania, zarządzania mijał mu głównie na rozwiązywaniu krzyżówek. Gdy już się nimi znudził rozliczne godziny dnia, dni a nawet tygodnie spędzał na zastanawianiu się dlaczego jest właśnie tak a nie inaczej, czyli generalnie nie najlepiej albo wręcz źle.

Na skutek rozmyślań formułował niekiedy tak zwane trudne pytanie, które i słusznie, kierował do osoby, którą w tej kwestii zatrudniał, do mecenasa Łasicy. Pewnego dnia spytał:

– Dlaczego mecenasie drogi jest tak, że ludzie teraz chcą mieć wszystko i wszystko im się należy? Wpada do mnie ciul taki niedomyty i niedogolony, bez pytanie wchodzi, z czynszem łajza zalega od pół roku, bo to łajza jest i obibok, i z gębą. Z gębą i z wrzaskiem, że rura od kanalizacji mu się rozszczelniła w piwnicy i troszkę mu w kartoflach śmierdzi. Jakbym to ja osobiście mu tę rurę zepsuł. Tłumaczę, że na klatce są telefony alarmowe a gościu nic, tylko dalej drze gębę. I dlaczego tak jest?

–  A dlatego szanowny panie prezesie, – zaczął mecenas Łasica – że jak ludziom jest dobrze, to okazuje się, że im jest za dobrze i chcą żeby było im jeszcze lepiej, z tej dobroci. Spójrz pan, prezesie, na reklamy. Każden jeden teraz chce mieć to wszystko co reklama do niego gada. Samochód klasy premium; apartament klasy lux; kosmetyki z Paryża; kobiety z okładek; mężczyzn z kaloryferami zamiast brzuchów; seks na żądanie; syrop na kaszel i tabletki na wzdęcia. Ludzie otumanieni są i jak przychodzi szary dzień i pęknięta rura to czują, że ktoś im wcisnął kit. Zawiedzeni są. Wściekli. Czują się oszukani.

– I co ? – Spytał wnikliwie prezes Borsuk.

– I nic. – Stwierdził Łasica z tym swoim adwokackim uśmieszkiem pełnym pogardy dla rzeczywistości. – Za dwa, trzy lata jak całkiem skiepści się klimat a dług publiczny wysadzi bankomaty w powietrze ludzie będą musieli zadowolić się kartoflami, nawet jeśli trochę ubrudzą się w szambie.

_______________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.