Wujek Olek śni o wolności?

Wujek Olek śni o wolności?

Wujek Olek

Wujkowi Olkowi przyśnił się dziwny sen. Przemówił do niego wielki kot o imieniu Ludwik. Mówił ludzkim głosem i w sposób charakterystyczny raczej dla mentorów, filozofów, pewnych nauczycieli akademickich, tak poważanych, że ich imieniem nazywa się potem sale wykładowe a nawet aule. Niemniej był również na swój sposób koci, choć Olek miał trudność, żeby ze szczegółami opisać na czym owa „kociość” miała polegać. Kot Ludwik powiedział zatem co następuje: (Przebudzony i zaskoczony snem wujek Olek postarał się wszystko spisać jak najwierniej. Wszak nawet święci miewali widzenia we śnie, któż to wie, co z tego może wyniknąć – pomyślał Olek.)

„No, wiadomo, my koty jesteśmy inne. Nawet zamknięte w czterech ścianach umiemy zadbać o siebie. Na wsiach mamy gorszy los, bo więcej niebezpieczeństw na nas czyha, no i my, wszak łowcy, polujemy jak drapieżne dinozaury, bez litości. Dlatego jesteśmy zagrożeniem, dla ptaków, gryzoni a nawet dla gadów. Sami też padamy łupem większych od nas drani…no i chorujemy. Konsumpcja myszy i nornic to nie najzdrowsza dieta. Ale półdzikość wiejsko-miejska daje nam więcej wolności. Cena jest spora – tak dla nas jak i dla wspomnianych ptaków.

Niemniej – czy to w mieście, czy na wsi jesteśmy na łasce i niełasce ludzi.

Kot, Kotek, Koci, Futro, Ssak, Zwierzę, Kitty, Oswojony

Ale ty, ty masz większe możliwości. Choć za drzwiami wojna, wciąż masz więcej możliwości, Olek. W takim razie – jak osiągniesz pełną wolność emocjonalną i uczuciową? Wolność w dzisiejszych czasach…wiem, wiem, to brzmi jak ironiczny żart.

Co to znaczy dla ciebie być wolnym emocjonalnie, Olek? Czyżby wolnym od miłości? A może od zobowiązań? A może od lęku? Albo od złości? A może od uzależnienia od innych ludzi? A może wolność to – być wypranym a potem suchym, bezbarwnym, pustym – bez pragnień, bez oczekiwań, bez emocji?

A może…?

No tak…ale czy rozróżniasz emocje od uczuć, pragnienia od obowiązków, nadzieję od naiwności?

Jak definiujesz swoją wolność, Olek? No jak?

Twój kot Ludwik”


Zamów najnowszą książkę!

Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.