Król Polski

Janusz i kot

Król Polski

Janusz i kot

***

– Ty mi kocie różne bajki opowiadasz – stwierdził Janusz. – A co ty byś zrobił, dajmy na to, gdybyś…powiedzmy…królem Polski został. Takim z władzą absolutną. Co rozkażesz, to przechodzi.

– Też wymyśliłeś, Janusz. No nie ma co. – Kot uniósł łebek oparty na poduszce.

– No ale powiedz, co byś zrobił? – Janusz nie ustępował.

Król, Kot, Ci, Którzy Są U Władzy, Tron, Bohaterowie

– No dobrze. Po pierwsze, gdybym był królem to ciebie zrobiłbym królem, Janusz, bo kot na tronie polskim nie miałby szans na szersze poparcie. Statecznie wyglądasz, masz odpowiedni wiek a przebrany w porządny garnitur zyskałbyś, od biedy, odpowiednią aparycję. A potem wprowadziłbym, rzecz jasna z twoim podpisem, ustawę o algorytmie informatycznym. Taki Pegasus tylko bardziej. Każdy na swoim telewizorze, laptopie i smartfonie a także w radio i we wszelkich odtwarzaczach dostawałby tylko takie informacje, jakie wcześniej polubił i zaakceptował. Mało tego. Decyzje rządu, prace sejmu, porozumienia międzynarodowe, skandale obyczajowe, wypadki, koncerty, filmy – wszystko byłoby spersonalizowane pod gusta użytkownika. Popierasz obniżenie podatków – prace rządu nad obniżeniem podatków. Nie lubisz meksykańskich fryzjerów – informacje o nienawistnych fryzjerach. Nie smakuje ci kuchnia wschodnio mandżurska – hejt na ryż z warzywami w ostrym sosie. Nie popierasz budowy trójkątnych domów – hejt na inwestorów trójkąciarzy. I odwrotnie. Lubisz folklor bretoński. Rybacy tańczą. Popierasz posła Dopierałę Józefa. Wszystko o pośle. Fascynują cię walki w kisielu – kisiel. Origami – kolorowe papierki. Rodeo – Byki. Zaostrzenie – kajdany i kraty.

– Ale to byłyby fałszerstwa. – Zdziwił się Janusz.

– No a teraz nie są? Są – tylko mniej spersonalizowane i stąd całe zamieszanie. – Kot Ludwik odpowiedział sam sobie i zasnął.   


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.