Mała stabilizacja

Sentencje kota Ludwika wypowiedziane do niejakiego Janusza, mieszkańca wsi Rumianówka Anno Domini 2021

Mała stabilizacja

Sentencje kota Ludwika wypowiedziane do niejakiego Janusza, mieszkańca wsi Rumianówka Anno Domini 2021

– I teraz cię zadziwię, Janusz, zapewne. – Rzekł kot Ludwik. – Większość ludzi jest podobna do kotów. Ludzie chcą spokojnie żyć; zjeść smaczną kolację; łagodnie, głęboko zasnąć; rano obudzić się w przewidywalnym świecie. Napalić w piecu albo podkręcić kaloryfer. Usiąść na wygodnym fotelu. Pogłaskać się po sytym brzuchu. Przez chwilę w ślad za czymś pobiegać, pohasać a potem zdrzemnąć się i znowu coś zjeść. Tyle. Cała reszta to marketing. Może tamci, w miastach, w hałasie, w ciasnocie, w korkach, w przepychance – muszą mieć więcej gonitwy i blichtru, rywalizacji i puszenia się. To najpewniej kwestia braku gwiazd, Janusz. Oni, tam w miastach prawie nigdy nie widzą nieba.

Ukraińskie Ziemniaki Koperkowe, Ziemniaki, Warzywo

Ale tutaj, u nas, z dala od zgiełku ludzie po prostu chcą pokroić chleb, usiąść przy stole, przez chwilę pomarudzić i rozwiązać prostą krzyżówkę. To nie jest kwestia braku ambicji, ale prawo zachowania energii. Ludzie są jak koty, gdyż w gruncie rzeczy wiedzą, że życie samo w sobie jest na tyle wymagające a chwilami tak ciężkie, że trzeba oszczędzać energię. I dlatego większość ludzi nie zajmuje się niczym więcej jak tylko małą, cichą stabilizacją. Już dawno wyemigrowali do wewnątrz, do swoich malutkich światów i poprą każdego, kto im to zagwarantuje lub choćby obieca.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.