miód

Miód – koan

– Chodź, siadaj. Może zjesz kawałek chleba z masłem i miodem? – Mistrz uśmiechnął się szeroko i gestem dłoni zaprosił krasnala.

– Myślałem, że nie lubisz, nas, maciupkich? – Zdziwił się krasnal. W tej samej chwili sprawnie zsunął się po firance wprost na stół wzbijając tumany kurzu i płosząc pająki. Mistrz Qi-nol nienazbyt dbał o kwestie czystości firan, okien i jeszcze kilku elementów wyposażenia swego domu.

– Owszem cała ta miniaturowa swołocz, na czele z krasnoludkami, jest upierdliwa. Wasze rozbieganie, rozkojarzenie, dziecięca nadpobudliwość bywają trudne do zniesienia. – Mistrz ukroił pajdę chleba i grubo posmarował ją masłem, tak jak krasnal lubił – ale przynajmniej jesteście prawdziwi.

– Prawdziwi? – Krasnal zachichotał oblizując się na widok miodu skapującego na chleb – przecież mało kto w nas wierzy. Jesteśmy atawizmem, archetypową przeszłością, fikcją. Zdez a ktu a li zo wa ni. – Przesylabizował.

­– Lecz, gdy porównać was do ludzi, którzy nieustannie coś udają…– mistrz pokroił chleb na mniejsze kawałki i podsunął w stronę krasnala.

– Udają? – Skrzat zdziwił się łakomie połykając chleb.

– Owszem, udają. – Mistrz przytaknął. – Kiedy porównać was do ludzi, którzy udają mądrych, kompetentnych a przede wszystkim silnych, wtedy, wy, istoty jakby nie było niszowe i zdaniem ludzi fantastyczne, wypadacie całkiem nieźle. Owszem jest z wami sporo zamieszania ale niczego nie udajecie. A przede wszystkim nie udajecie, że nie jesteście dziećmi. Infantylni, niedorzeczni, niekonsekwentni, łakomi, uraźliwi, radośni i po chwili zasmuceni – tacy jesteście. Gnomy, koboldy, krasnale, gobliny nawet trolle, najgorsze ze wszystkich niziołków. Upierdliwi ale prawdziwi. Natomiast większość ludzi pozostała zagubionym dziećmi jak wy, lecz pozują na dorosłych i są przy tym tacy…

Lecz nie dokończył, gdyż krasnal zasnął objadłszy się chlebem i miodem. Mistrz troskliwie przykrył swego gościa ciepłą, bawełnianą szmatką, która natychmiast przylepiła się do brody umazanej w miodzie, zgasił światło i wyszedł z kuchni.  

_______________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.