Mówienie ludzkim głosem

Janusz i kot Ludwik

Mówienie ludzkim głosem

Janusz i kot Ludwik

***

– A właściwie czy to prawda kocie, że wy, zwierzaki gadacie ludzkim głosem w wigilię? – Zastanowił się Janusz. – wiem, wiem ty jesteś gadającym kotem i właściwie, odkąd się tu pojawiłeś gadasz ludzkim głosem, ale, wiadomo chodzi mi o całą resztę…

– Drogi Januszu, my, zwierzaki, jak to określasz w ten nieco rasistowski, aczkolwiek typowy dla was, naczelnych, sposób, gadamy wszystkie bez wyjątku. Nota bene sama nazwa „naczelne” też jest typowa dla waszego antropocentrycznego stosunku do świata. W każdym razie gadamy wszystkie, tylko wy ludzie, w tym szczególnym momencie przesilenia zimowego, po równonocy jesiennej, jesteście bardziej uważni, dlatego niektórzy z was po prostu przez moment słyszą, co mówimy.

Kot, Drzewko Świąteczne, Ozdoby, Figlarny

– Ale jak?

– No zwyczajnie, Janusz, kogoś kogo ma się za niewolnika, co tam za niewolnika, za przedmiot nikt nie słyszy. Słuchacie tylko siebie i to rzadko. Ekscytujecie się, że jakaś małpa albo pies reagują na wasze ludzkie imiona i na tej podstawie sądzicie, że rozumiemy ludzki język, ale nie macie pojęcia o języku węchu, smaku, słuchu, dotyku, którym my posługujemy się sprawniej niż wy, waszą paplaniną. – Rzekł kot Ludwik i zasnął.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.