pieczęć

Pieczęć – koan

– Mistrzu, na niektórych zwojach w naszej bibliotece są pieczęcie. Dlaczego zapieczętowano stare pisma? – Uczeń Min sun spytał mistrza Kan lu przeglądając album ze zdjęciami z dawnych uroczystości jakie odbyły się w klasztorze.

– Czym jest pieczęć? – Mistrz odpowiedział pytaniem na pytanie.

– Pieczęć oznacza sygnaturę, czcigodny mistrzu, jest znakiem, lecz również kojarzy się z pieczeniem, czyli przypiekaniem, wobec tego pieczęć to również wypalanie. – Min sun podrapał się po głowie i kontynuował. – Zatem pieczęć to również piętno. Piętno wypalano niewolnikom lub zwierzętom hodowlanym. Natomiast piętno – zastanowił się uczeń – może być zarówno znakiem jak i stygmatem lecz również charyzmatem, czyli błogosławieństwem.

– Czy w takim razie rozumiesz z jakiego powodu na niektórych pismach i księgach są pieczęcie? – Mistrz uśmiechnął się rozkładając ręce szeroko jakby właśnie wszystkie kwestie świata zostały wyjaśnione.

– Czy dlatego, żeby niewłaściwe słowa nie trafiły do niewłaściwych osób, czy może dlatego aby chronić słowa przed osobami oraz osoby przed słowami? Czy może dlatego aby błogosławieństwa i tajemnice nie wyfrunęły z naszej biblioteki jak gołębie spod okapu?

– Dlatego – rzekł mistrz i odszedł. Po chwili odwrócił się i dodał: – Pieczęć to również dowód własności, znak pochodzenia.

– Czy w takim razie błogosławieństwo może być własnością? – Uczeń uniósł się by mistrz mógł go wyraźnie usłyszeć z oddali.

– Błogosławieństwo może być tajemnicą – odpowiedział mistrz Kan lu. – Tajemnice zaś mają to do siebie, że nie są dla wszystkich, tylko dla wtajemniczonych – zaśmiał się z oddali.  

_________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.