rozgrzeszenie

Rozgrzeszenie – koan

– A politycy, czemu politycy…– krasnal zaczął ale nie skończył, gdyż Qi-nol, mistrz i mag, z całej siły walnął pięścią w stół i zakrzyknął tubalnym głosem:

­– O nie, w to mnie nie wciągniesz, nawet nie próbuj!

– Dobrze już, dobrze. Wiem, że trolle głosują na trolli, gnomy na gnomów, koboldy na koboldów oraz, że wszyscy jesteśmy krasnoludkami. Jednakowo nikczemni a zarazem pocieszni w swojej małostkowości ale…

– Dosyć! – Mistrz tym razem walnął tuż obok krasnala sprawiając, że ten wzbił się w powietrze i opadł na stół z tumanem kurzu, okruchów i pomniejszych przedmiotów. Po chwili wygramolił się spomiędzy kromek chleba, rodzynek, resztek sera, serwetek i skorup stłuczonej właśnie miski.

– Ale dlaczego, wytłumacz mi – skrzat nie ustępował otrzepując swój kubrak ­– wśród polityków jest tylu idiotów a ludności i tak się to podoba?

– Czy mówię nie wyraźnie? Koniec tematu! – Qi-nol zbliżył swoje usta do twarzy krasnala tak blisko, że czuć było zawartość jego żołądka.

– Zdaję sobie sprawę z potrzeby autocenzury, której się poddajesz, czasy są trudne – krasnal zaczął uprzątać skorupy co było dla niego zachowaniem nietypowym – lecz jesteśmy tu sami, w zaufanym gronie. Możesz przecież, jako niekwestionowany mędrzec, wyjaśnić swemu serdecznemu koledze krasnalowi, istocie słabej i niezbyt rozgarniętej, kwestię zidiocenia polityków i populacji, która jakby nie było z upodobaniem popiera kretynów, od których zależy los tysięcy istnień.

– Nie, nie i nie. Nie wciągniesz mnie w ten temat! ­– Qi-nol machnął ścierką zrzucając część paprochów i skorup na podłogę.

– Wiem, wiem co odpowiesz. Ludzie popierają polityków podobnych do siebie samych. Jako, że wszyscy jesteśmy krasnalami, czyli, jak twierdzisz małodusznymi prostakami, to na najwyższych szczeblach siedzą krasnale. Może to jakiegoś rodzaju obronny masochizm? – Zastanowił się skrzat.

– Nie, to jest homeopatia – burknął mistrz.

– Homeopatia? – Zdziwił się krasnal.

– Zgadza się, ludzie, krasnale i gnomy łudzą się, że wady polityków rozgrzeszą ich winy. – Rzekł mistrz i wyszedł zostawiając krasnala z całym bałaganem. 

_________________

inne koany      


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.