winni

Winni – koan

– Zastanawiam się czy wszystkiemu winni są trolle czy może gobliny? Orgów, koboldów i gnomów raczej bym nie podejrzewał, gdyż to prostactwo jest. Prostactwo niezdolne nawet do czynów haniebnych. – Stwierdził skrzat.

– Winni z jakiego powodu? – Zdziwił się mistrz Qi-nol.

– Jak to z jakiego powodu? Są winni temu wszystkiemu. Ceny, klimat, przeludnienie, ogólna wrogość, populizm, dług publiczny, hejt, powszechna agresja – skrzat wzruszył ramionami i jednocześnie machnął ręką. – Troll uznany za winnego awanturuje się, zapiera, zaprzecza. Taki kobold, strzyga albo gnom nawet nie wiedzą o co chodzi. Za małe móżdżki. Ciemny lud. Bierna masa. Ale gobliny, ci rządzą, knują, razem z trollami kombinują.  

– A skrzaty? Skrzaty nie są winne? – Spytał mistrz.

– Skrzaty, czyli my, czyli ja na przykład? – Zdziwił się krasnal. – A czegóż ja mógłbym być winny?

– Oceniasz, krytykujesz, wyrokujesz…może w tym też jest odrobina winy za cały ten bałagan? ­– Stwierdził mistrz.

– Ja? Ja nie krytykuję tylko stwierdzam fakty! – Krasnal tupnął nogą, obrócił się na pięcie i ostentacyjnie zrzucił kilka tygodników ze stolika, po czym wyszedł nawet nie pożegnawszy mistrza.

_______________

inne koany    


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.