Piosenka o złych ludziach

Janusz i kot

Piosenka o złych ludziach

Janusz i kot

***

– Zawsze tak było, zawsze było coś nie tak, zawsze było zło w ludziach. W Srebrenicy, w Rwandzie i w Aleppo. To dzieje się teraz. Oddalaj się od tego, strzeż się tych miejsc, gdzie ludzie pouczają innych ludzi co jest dla nich dobre a co złe, i ludzi strzeż się, którzy wypowiadają gładkie słowa o innych ludziach, których nawet nie znają.

– Co powiedziałeś? – Zdziwił się Janusz i zajrzał do kuchni, w której stał stary telewizor, w którym brzęczał jakiś program, jakiś prezenter, jakieś napisy.

Kot Ludwik rozejrzał się jakby szukał jeszcze kogoś:

– Nic nie mówiłem – powiedział.

Kot, Zwierzę Domowe, Koci, Zwierzę, Futro, Kitty, Wąsy

– A o złych ludziach, to nie ty? Że mam się strzec jakichś miejsc? – Spytał.

– Ach to? To słowa piosenki. Mało znanej. Nuciłem kocią mruczankę. – Stwierdził kot.

– A jak idzie dalej? – Zaciekawił się Janusz.

Seehofer, Csu, Polityk, Opinia, Ankieta, Komórka

– Oddalaj się od tego, strzeż się tych miejsc, gdzie ludzie pouczają innych ludzi co jest dla nich dobre a co złe, i ludzi strzeż się, którzy wypowiadają gładkie słowa o innych ludziach, których nawet nie znają. – Powtórzył kot i dalej zamruczał. – Zawsze tak było, że puste słowa zwyciężały, przemielone w ustach jak słodki cukierek, ale potem zawsze przychodziła gorycz. Jak oni mogli? Ja nic nie wiedziałem. Mnie tam nie było. – Kot zaczął wystukiwać rytm ogonem. – Dlatego strzeż się tych miejsc i nigdy nie chodź tam, gdzie chodzą ludzie z przylepionym uśmiechem. Jak rozpoznasz kłamstwo? Kłamca śmieje się dwa razy. Najpierw dobrodusznym uśmieszkiem ojczulka a potem odwraca głowę z szyderczym grymasem. Pewnego dnia jednak usłyszysz zamiast śmiechu skowyt. Kłamca przegrał. Prowadzą go na sąd ci, którzy dostrzegli jego fałszerstwa.

Policja, Wydarzenia, Rewolucja, Oporu, Walka

– Zmyślasz, to nie jest żadna piosenka, kocie. Naprędce to wymyśliłeś. – Stwierdził Janusz.

– Naprędce, owszem, ale to świadczy wyłącznie o mojej kreatywności. Jestem autentyczny w tym co mruczę, poetycki, wyrazisty, rewolucyjny, anarchistyczny. Jestem lepszy od Dylana – rzekł kot. – A każde moje słowo jest prawdziwe.  


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.