Pogarda

Janusz i kot

Pogarda

Janusz i kot

***

– Skąd się bierze nasza obojętność? – Janusz trzepnął dłonią w ekran telewizora jakby zamierzał go rozbić.  

Kot Ludwik zeskoczył z kredensu, obszedł telewizor dookoła i ułożył się na jego szczycie, a był to stary telewizor obudowany jak szafka nocna i gorący od pradawnej elektroniki. Chwilę się wiercił, po czym rzekł:

– Z nieufności. Niby dlaczego mielibyśmy zaufać, myślą ludzie, zwłaszcza obcym, którzy mówią nam, że jesteśmy gorsi? Od pradziada, od praprababki pańszczyźnianej czujemy się gorsi a ten stan wdrukowuje się w nasze neurony i odzywa nieufnością, niedowierzaniem, podejrzliwością, wątpliwościami.

Rozpacz, Sam, Być Samotnym, Archetyp, Archetypy

– Neurony? – Spytał Janusz.

– Ufamy tylko tym, myślą ludzie, którzy są tacy jak my. Żadnym tam w okularkach profesorkom i paniusiom pyskatym. Jeśli w tamtych rozpoznajemy naszych, to nasi są swoi a swoi to my. – Rzekł kot. – To i tak cud, Janusz, że ludzie teraz są obojętni. Dawniej entuzjastycznie mordowali obcych a najlepszą rozrywką był stos na rynku i krzyki płonących żywcem. Wiesz skąd brał się ten entuzjazm i ta radość zwykłych ludzi, którzy mordowali innych zwykłych ludzi żelaznymi prętami na ulicach naszych miast?

– Z głupoty? – Zastanowił się Janusz.

Twarz, Kobieta, Skóra, Sztuka, Ziemia, Tom, Maska

– Z poniżenia. Poniżenie innych leczy własne poniżenia. Na krótko, ale potrafił zdławić noszoną latami pogardę. Pogarda doznawana od innych w końcu staje się pogardą dla samego siebie. – Rzekł kot i jak zwykle, niemal w połowie zdania, zniknął, gdzieś na strychu, zostawiwszy Janusza samego. Samego z tym wszystkim, z tym cholernym wszystkim, tej jesieni.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.