pszczoły

Pszczoły – koan

– Kiedy pszczoła wraca do ula tańczy fascynujący taniec. Inne pszczoły z jej ruchów, poruszania skrzydłami, pocierania czułkami dowiadują się jak zasobne w pyłek jest miejsce, z którego przeleciała ale co najważniejsze, którędy wiedzie najkrótsza droga do miododajnej łąki lub pola. Taniec to język pszczół. Taniec to również zapomniany język ludzi.  

– Jak to, przecież jest wiele szkół tańca. Co ty opowiadasz? Są niezliczone konkursy, programy telewizyjne, turnieje taneczne, filmy, muzyka, balet.

­– Niestety to nie jest prawdziwy taniec. Prawdziwy taniec niemal zanikł.

– W takim razie jaki taniec jest, twoim zdaniem, prawdziwy?

– Taki, w którym tańczy duch a nie tylko ciało.

– Jak to rozpoznać?

– Kiedy spojrzysz na gałęzie drzewa z łatwością dostrzeżesz jak tańczą z wiatrem, gdy spojrzysz jak płatki śniegu wirują wokół siebie – dostrzeżesz ich taniec. Gdy zobaczysz dwa młode koty bawiące się nitką, ujrzysz taniec. Kiedy dwoje zakochanych idzie przez park zobaczysz taniec.

– Zakochanych par jest wiele.

– Lecz niewiele potrafi ze sobą tańczyć idąc przez park.

_________________

inne koany    


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.