smoki

Smoki – koan

– A smoki? – spytał skrzat.

– Co ze smokami, o co pytasz? – Mistrz Qi- nol oderwał wzrok od tabletu, na którym oglądał jakiś głupawy filmik, który podesłał mu tenże skrzat, chwilę wcześniej.

– Były, czy nie były? Magiczne są, czy nie? Czy co? Piszą, że kiedyś ludzie polowali na smoki. To chyba były? – Krasnal zrobił minę, która mogła wyrażać szerokie spektrum odczuć od zdziwienia poprzez konsternację po oszołomienie.

­– No cóż. Ze smokami jest taka sama sprawa jak z krasnalami, elfami i niestety z magami również. Musimy się ukrywać. Została nas garstka – odpowiedział mistrz.

– No fakt! – Przytaknął krasnal. – No ale jeśli są i ukrywają się, to gdzie? Przecież smoki są zbyt wielkie żeby ot tak, zniknąć. My to co innego. Ja mogę uchodzić po prostu za niskiego faceta a ty za dziwaka ale smok?

­– Ludzie polują na wszystkie stworzenia łącznie z własnym gatunkiem. Nie ma istoty, której by nie zniewolili, nie ma gatunku, który nie zostałby poddany tresurze, zniewoleniu lub eksterminacji. Klatki, cyrki, hodowle, akwaria. Pożreć, zmusić, zniewolić, zgwałcić. Ludzi cieszy zabijanie, przemoc, walka. Zobacz na ich gry i filmy.

– No fakt! – Stwierdził skrzat.

– Widzisz, małe kocięta uczą się polowania w zabawie, żeby przeżyć ale człowiek z polowania, tresury i zniewalania uczynił zabawę samą w sobie. Ludzie, w większości, to psychopaci. Zobacz, podpalili matkę Ziemię i sami sobie wmawiają, że to normalne i że to nie oni. Są też tacy, którzy mówią, że nic się nie stało.

– No fakt! – Krasnal ponownie przytaknął. – A smoki?

– Co ze smokami, o co pytasz? – Mistrz Qi- nol powtórzył swoje pytanie w odpowiedzi na pytanie skrzata.

– Gdzie się chowają jeśli przetrwały, jak mówisz? – Skrzat nie ustępował.

– Nie odpowiem ci, rzecz jasna, nawet gdybym wiedział, a przecież nie wiem – mistrz zaśmiał się szczerze. – Wypaplałbyś natychmiast o wszystkim jakiemuś swojemu koleżce przy kufelku piwa. O pewnych tajemnicach się nie mówi, nawet jeśli nie istnieją. Dlatego są tajemnicami.

_____________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.