Spór o pierwszeństwo - koan

Prezent na święta dla Ricardiny z okazji świąt od A.P.

Spór o pierwszeństwo – koan

Dla Ricardiny z okazji świąt od A.P.  

– Co jest najważniejsze? – Spytał kojot.

Wilk stepowy, król prerii od dawana spierał się o prymat z lisem i kojotem. Od wieków żyli na tych terenach od Gór Skalistych aż po szczyty Appalachów, od Wielkich Jezior w Kandzie po pustynie Teksasu.

–  Spytajmy orła. – Zaproponował wilk i zatańczył swój taniec wokół ogona jak to miał w zwyczaju. Na jego wezwanie pojawił się orzeł. Usiał na skale i powiedział:

– Najważniejszy jest lot i wiatr, który cię unosi. – Po czym wzbił się i odfrunął do swoich spraw. Odpowiedź nie zadowoliła ani wilka, ani lisa, ani kojota.

– Spytajmy grzechotnika. – Zaproponował lis stepowy i głośno zawył. Po niedługim czasie na jego wezwanie pojawił się grzechotnik. Wypełzł spod skały i odpowiedział:

– Najważniejsze jest pełzanie i ziemia, która cię unosi. – Po czym zasyczał, poruszył grzechotką i zniknął wśród kamieni. Również ta odpowiedź nie zadowoliła żadnego z trzech stepowych drapieżników.

– W takim razie spytajmy łososia w rzece. – Po długim milczeniu odezwał się kojot, który rozpoczął całą dysputę. Po jakimś czasie na wezwanie kojota z rzeki wychylił się ogromny, tęczowy łosoś i rzekł:

– Najważniejsze jest pływanie i nurt rzeki, który cię unosi. – Poruszył ogonem i zanim drapieżnikom przyszła chętka by na niego zapolować, zniknął w nurcie rzeki.

Znów zapadło milczenie. Żaden z rywali nie miał pomysłu jak wyjść z impasu aż wreszcie na gorącą skałę wypełzła jaszczurka by ogrzać się w słońcu zanim zapadnie zimna, stepowa noc.

  – A może ty wiesz co jest najważniejsze? – I tym razem kojot przejął inicjatywę.

– Och jest dużo ważnych rzeczy. – ­Stwierdziła jaszczurka dla bezpieczeństwa utrzymując dystans od drapieżników.  

– To zależy kto pyta. Nie ma jednej i tej samej rzeczy ważnej dla wszystkich. W tym rzecz, że nie ma takiej rzeczy! Tylko głupcy sądzą, że istnieje odpowiedź uniwersalna. Wtedy próbują rybę nauczyć latania a jaszczurkę, dajmy na to, polowania na kojoty. Uważajcie na idiotów, im zawsze się wydaje, że wiedzą, co dla innych jest dobre.


Zamów najnowszą książkę!

Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.