Spór o pierwszeństwo - koan

Prezent na święta dla Ricardiny z okazji świąt od A.P.

Spór o pierwszeństwo – koan

Dla Ricardiny z okazji świąt od A.P.  

– Co jest najważniejsze? – Spytał kojot.

Wilk stepowy, król prerii od dawana spierał się o prymat z lisem i kojotem. Od wieków żyli na tych terenach od Gór Skalistych aż po szczyty Appalachów, od Wielkich Jezior w Kandzie po pustynie Teksasu.

–  Spytajmy orła. – Zaproponował wilk i zatańczył swój taniec wokół ogona jak to miał w zwyczaju. Na jego wezwanie pojawił się orzeł. Usiał na skale i powiedział:

– Najważniejszy jest lot i wiatr, który cię unosi. – Po czym wzbił się i odfrunął do swoich spraw. Odpowiedź nie zadowoliła ani wilka, ani lisa, ani kojota.

– Spytajmy grzechotnika. – Zaproponował lis stepowy i głośno zawył. Po niedługim czasie na jego wezwanie pojawił się grzechotnik. Wypełzł spod skały i odpowiedział:

– Najważniejsze jest pełzanie i ziemia, która cię unosi. – Po czym zasyczał, poruszył grzechotką i zniknął wśród kamieni. Również ta odpowiedź nie zadowoliła żadnego z trzech stepowych drapieżników.

– W takim razie spytajmy łososia w rzece. – Po długim milczeniu odezwał się kojot, który rozpoczął całą dysputę. Po jakimś czasie na wezwanie kojota z rzeki wychylił się ogromny, tęczowy łosoś i rzekł:

– Najważniejsze jest pływanie i nurt rzeki, który cię unosi. – Poruszył ogonem i zanim drapieżnikom przyszła chętka by na niego zapolować, zniknął w nurcie rzeki.

Znów zapadło milczenie. Żaden z rywali nie miał pomysłu jak wyjść z impasu aż wreszcie na gorącą skałę wypełzła jaszczurka by ogrzać się w słońcu zanim zapadnie zimna, stepowa noc.

  – A może ty wiesz co jest najważniejsze? – I tym razem kojot przejął inicjatywę.

– Och jest dużo ważnych rzeczy. – ­Stwierdziła jaszczurka dla bezpieczeństwa utrzymując dystans od drapieżników.  

– To zależy kto pyta. Nie ma jednej i tej samej rzeczy ważnej dla wszystkich. W tym rzecz, że nie ma takiej rzeczy! Tylko głupcy sądzą, że istnieje odpowiedź uniwersalna. Wtedy próbują rybę nauczyć latania a jaszczurkę, dajmy na to, polowania na kojoty. Uważajcie na idiotów, im zawsze się wydaje, że wiedzą, co dla innych jest dobre.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.