Stan progresywny

Sentencje kota Ludwika wypowiedziane do niejakiego Janusza, mieszkańca wsi Rumianówka Anno Domini 2021

Stan progresywny

***

Sentencje kota Ludwika wypowiedziane do niejakiego Janusza, mieszkańca wsi Rumianówka Anno Domini 2021

***

Czaszka, Kość, Palenie, Papieros, Palić, Niezdrowy

– No, głupota. Pomstujesz, Janusz, na ludzi. ­Rzekł kot Ludwik. – Ale co to właściwie jest głupota, Janusz? Głupota to uproszczenie, niezrozumienie, spłycenie. A czemu ktoś płytki jest, Janusz? Płytki jest, gdyż umysł jego nienawykły jest do zadań bardziej złożonych, do skojarzeń, wniosków, wychwytywania idei, poszukiwania rozwiązań, przewidywania konsekwencji. Umysł taki bierze świat literalnie: jedzenie, spanie, kopulacja, odreagowanie, wydalanie. Z bardziej złożonych rzeczy pojawiają się pieniądze. Mglista świadomość, że jak się ma ich dużo, to można mieć dużo różnych rzeczy, a jak się ma mało, to złość miesza się z upokorzeniem, bo inni mają więcej tych ładnych rzeczy. I tyle. – Rzekł kot. Głupota, Janusz, to nieszczęście jest. Rodzaj autoagresji, Janusz. Owszem, prowadzi do kolejnych nieszczęść, ale najczęściej nic na to nie można poradzić, bo głupota to stan progresywny prowadzący nieuchronnie do przedwczesnej śmierci.    


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.