system

System – koan

– Jedni mówią, że nie ma się czym przejmować, zwłaszcza krasnale, – stwierdził krasnal – a drudzy – przede wszystkim koboldy, że zbliża się apokalipsa i będzie coraz gorzej, jeszcze gorzej i najgorzej. Więc jak będzie? – Spytał biorąc się pod boki.

– Na Ziemi, w różnych cywilizacjach zawsze królowała chciwość. – Odpowiedział mistrz Qi-nol. – A chciwość zawsze prowadziła do upadku państw, systemów i w końcu cywilizacji. Zdaniem niektórych ludzi kapitalizm to wojna z całą planetą. Wojna rozpętana aby zaspokoić rozdęte ambicje malutkiej grupy chciwych trolli.

– Trolli, goblinów i orgów – uzupełnił skrzat i dodał wykonując magiczny gest odczyniający złe uroki: – nie lubię draństwa!

– Krasnale nie mają racji. Jest się czym przejmować. 60 % ssaków na Ziemi to zwierzęta hodowane na rzeź, wyłącznie z powodu chciwości właścicieli przemysłu spożywczego. 30 % to ludzie. Reszta to inne gatunki, w tym my a tylko niecałe 4% to zwierzęta żyjące w dzikości. Te 60 % chciwości to główna przyczyna degradacji planety. W końcu spali nas słońce. Od tego faktu nie da się uciec.

– No to mam odpowiedź. Masakra gościu! – Zdenerwowany krasnal wykręcił młynka puklem włosów z brody po czym wyrwał sobie kępkę. Obejrzał włosy pod światło, zawył z bólu i klapnął na fotel zrobiony z pudełka po herbatnikach.  

– Koboldy też nie mają racji. Historia naszej cywilizacji nie musi skończyć się apokalipsą. – Stwierdził mistrz.

– No to już nic nie rozumiem. – Skrzat zrobił zdziwioną minę i wskazał palcem na alarmistyczny artykuł, który przed chwilą przeczytał na skrzacim portalu Duperelek. – No to jest źle czy nie jest?

– Jedni i drudzy straszą. Taki jest system. Dlatego ludzie, krasnale, gnomy wszyscy są skołowani, zdezorientowani. Tymczasem pomimo przeludnienia i wspomnianej chciwości, są tysiące ludzi świadomych.

– Świadomych? A co komu po świadomości? – Żachnął się krasnal.

­– Wszystkie istoty świadome pomagają, ratują, piszą, działają, wspierają, uświadamiają innych, stosują zdrową dietę, oszczędzają, uczą innych odpowiedzialności. Są miejsca gdzie jest bardzo źle lecz są również takie, gdzie jest bardzo dobrze, nie dzięki rządom ale dzięki ludziom, którzy siebie wspierają.

– I co z tego? – Krasnal wysunął głowę do przodu.

– Może ci świadomi zdobędą przewagę na Ziemi? – Odpowiedział mistrz.

_________________

inne koany   


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.