Ten sam ogień

Janusz i kot

Ten sam ogień

Janusz i kot

***

Janusz przejrzał gazetę, raz jeszcze spojrzał na pierwszą stronę, podarł tę i kolejne i wsadził do pieca na podpałkę.

– Dla wszystkich te sam płomień. Szkoda lasu na takie szmatławce. – Rzekł rozniecając ogień.

– Julio Cortazar, wybitny pisarz – rzekł kot Ludwik. – A w polskim wydaniu z 1966 było: „Dla wszystkich ten sam ogień” ale ogień czy płomień to w gruncie rzeczy, to samo. Wybitny pisarz. – Powtórzył kot.

Płomień, Kominek, Ognisko, Oparzenie, Ogień, Płomienie

– Ale jedno dobre co tu napisali, że wszystkie figury szachowe, czy to król czy pionek trafiają do jednego pieca. – Ucieszył się Janusz.

– Do jednego pudełka, chyba? – Poprawił go kot. – Do jednego pudełka trafiają. – Powtórzył.

Mora, Kot, Szachy, Gra, Strategia, Zwierzę Domowe

–  A ty przestań się w końcu mądrzyć sierściuchu! – Zirytował się Janusz. – Ciągle tylko porady i poprawki. Chodzi o to, że wobec niektórych spraw jesteśmy równi a te niektóre sprawy, niektórych uczą pokory a innych nie.

– „Niektóre sprawy uczą pokory” – też mi mądrość. – Prychnął kot i poszedł na strych a z góry jeszcze zawołał: – To trzeba było powiedzieć przynajmniej: „sprawy ostateczne” to by była jakaś pointa albo po prostu walnąć prosto z mostu, że nikt żywy nie opuści tego placu zabaw, zamiast owijać w bawełnę.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.