Trzecia bajka o skrybie

Bajki kota Ludwika

Trzecia bajka o skrybie

Bajki kota Ludwika

***

– A o skrybie bajkę znasz? – Spytał kot Ludwik.

– No przecież opowiadałeś mi już dwie wersje. Co, jest kolejne zakończenie? – Zdziwił się Janusz.

– Owszem, zakończeń jest nieskończenie wiele. – Stwierdził Ludwik i kontynuował.

Biblia, Książka, Stara Książka, Księga, Stare

– Czasy takie, mistrzu – rzekł czeladnik do swego mistrza, specjalisty od ręcznego zdobienia drogocennych ksiąg – że teraz każdego krytykują.

Nawet niepiśmienny uczeń, analfabeta podchodzi do stołu skryby, który właśnie kończy przecudny ornament w złocie i ma czelność wypowiadać swoje opinie, że lepiej byłoby użyć błękitu. Dlaczego błękitu? „Bo tak” – odpowiada zarozumiały głupek.

Książka, Pusty, Długopis, Dziennik, Stary, Zabytkowe

Lecz był to inny skryba niż w poprzednich opowieściach i jak myślisz co odpowiedział swemu czeladnikowi ów mistrz, wybitny skryba? – Spytał kot Ludwik.

– No, nie wiem, zbijasz mnie z tropu tymi wersjami? – Stwierdził Janusz.

– Mistrz odpowiedział, że gdyby przejmował się każdą opinią i każdym komentarzem początkujących, uczniów, dyletantów, amatorów, ignorantów, nowicjuszy – to nigdy nie ukończyłby żadnej inkrustacji. I po chwili dodał, że tylko opinie mistrza Lucjusza Od Zdobień Psałterza Turyńskiego liczą się dla niego ale…Lucjusz niestety od dawna nie żyje.  


Zamów najnowszą książkę!

Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.