Trzecia bajka o skrybie

Bajki kota Ludwika

Trzecia bajka o skrybie

Bajki kota Ludwika

***

– A o skrybie bajkę znasz? – Spytał kot Ludwik.

– No przecież opowiadałeś mi już dwie wersje. Co, jest kolejne zakończenie? – Zdziwił się Janusz.

– Owszem, zakończeń jest nieskończenie wiele. – Stwierdził Ludwik i kontynuował.

Biblia, Książka, Stara Książka, Księga, Stare

– Czasy takie, mistrzu – rzekł czeladnik do swego mistrza, specjalisty od ręcznego zdobienia drogocennych ksiąg – że teraz każdego krytykują.

Nawet niepiśmienny uczeń, analfabeta podchodzi do stołu skryby, który właśnie kończy przecudny ornament w złocie i ma czelność wypowiadać swoje opinie, że lepiej byłoby użyć błękitu. Dlaczego błękitu? „Bo tak” – odpowiada zarozumiały głupek.

Książka, Pusty, Długopis, Dziennik, Stary, Zabytkowe

Lecz był to inny skryba niż w poprzednich opowieściach i jak myślisz co odpowiedział swemu czeladnikowi ów mistrz, wybitny skryba? – Spytał kot Ludwik.

– No, nie wiem, zbijasz mnie z tropu tymi wersjami? – Stwierdził Janusz.

– Mistrz odpowiedział, że gdyby przejmował się każdą opinią i każdym komentarzem początkujących, uczniów, dyletantów, amatorów, ignorantów, nowicjuszy – to nigdy nie ukończyłby żadnej inkrustacji. I po chwili dodał, że tylko opinie mistrza Lucjusza Od Zdobień Psałterza Turyńskiego liczą się dla niego ale…Lucjusz niestety od dawna nie żyje.  


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.