Wietrzenie

Janusz i kot

Wietrzenie

Janusz i kot

***

– I dobrze, że jest zimno. – Stwierdził kot przysuwając się do ciepłego pieca.

– Dobrze? Za wcześnie. Jeszcze jest lato. – Stwierdził Janusz.

­– Jak lato, jak jesień jest i już nawet za dnia zimno. – Uparł się kot Ludwik.

– I co w tym dobrego? – Zastanowił się Janusz.

Wrzos Pospolity, Wrzosowate, Śnieżka, Łąka, Natura

– Ruch. Ruszasz się. Drzewo rąbiesz, w piecu palisz, grzyby zbierasz, marynaty marynujesz, marmoladę wekujesz. Ruch. Życie, Janusz. W życiu najważniejszy jest ruch. Widzę, jak się cieszysz każdym słoiczkiem, Janusz.

– Co ty nie powiesz gadający kocie? I co jeszcze jest takie niby ważne w życiu? No proszę, poucz mnie, starego! – Janusz wziął się pod boki i na chwilę przerwał siekanie cebuli do grzybów.

– Już ci tłumaczyłam, że wiek to kwestia względna. – Kot poprawił się na posłaniu. – Każdego dnia rodzisz się na nowo i nawet ścięcie głupiego wąsa to może być zaczątek wielkiej zmiany. Jeśli uznasz siebie za starego, zakrzepniesz jak galaretka malinowa w słoiku, ale jeśli dasz sobie prawo do radosnego ruchu i ciągłej zmiany, do stałego ulepszania siebie to…

Drzewa, Mgła, Pole, Łąka, Las, Chata, Jesień, Natura

– Ulepszania? – Janusz przerwał kotu. – A co ja niby mogę ulepszyć w tym starym domu i w tej starej głowie? – Janusz zaśmiał się a może to nie był śmiech, lecz rodzaj westchnienia i żalu.

– W domu? Naoliw wreszcie te skrzypiące drzwi, bo piszczą nie do wytrzymania. I umocuj klamkę, bo dziś dwa razy ci wypadła. A w głowie, Janusz? W głowie, z moją pomocą rzecz jasna, to przede wszystkim trzeba zrobić wietrzenie, odkurzanie i pranie, Janusz, bo zaduch jest. I trza się spieszyć przed zimą, żeby ładnie wyschło na jesiennym słonku. – Rzekł kot i bezceremonialnie odwrócił się do rozmówcy plecami.   


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.