żeńskie. męskie

Żeńskie. Męskie – koan

– Mówi się: duch i dusza. Jaka jest różnica? – Spytała Anabel.

– Zasadnicza, rzekłbym: podstawowa. Duch jest rodzaju męskiego a zatem jest logiczny, nieco smutny, zasadniczy. Kieruje się strukturą i powinnością. Szuka przyczyny i dąży do uzyskania efektu. Jego przesłaniem jest: zawsze zamykaj zaczęte zadania. Karykaturą ducha jest patriarchalizm. Urzeczywistnieniem ducha jest męskość, również męski aspekt w kobiecie. Wypaczeniem ducha jest despotyczność. Wampir to zły duch.

– Dusza jest rodzaju żeńskiego – stwierdziła Anabel.

– Owszem, gdyż dusza jest kobietą. W bardzo wielu językach i kulturach dusza to żeńskość, bogini, macierzyńskość, kobiecość a zatem piękno natury, naturalność, istota istnienia. Dusza mężczyzny również jest kobietą, gdyż jest uosobieniem życia. Jest życiem samym, jaźnią.

– A zatem tańczą w nas wibrują duch i dusza? – Anabel zamieszała długą łyżką herbatę w przezroczystym dzbanku wpatrując się w ruch liści, które odbiły się od dna i wirowały coraz wyżej w leju, który wzbudziła.

– Dusza podaje rytm i zaprasza do tańca ducha. Niestety często bywa tak, że rytm się rwie, że męskość w nas przeciwstawia się żeńskości, że rywalizują a nawet walczą. Żeńskość wchodzi w opór, męskość nadaje ton. Duch narzuca, dusza wpada we wściekłość. Wówczas powstaje dysharmonia, chaos i zamęt. – Odpowiedział mistrz Qi-nol.

– Co sprawia, że duch i dusza jednej istoty tańczą w równowadze, w pełnej harmonii? ­–  Spytała Anabel choć znała odpowiedź.

– Słuchają siebie, wiedzą, że są równe lecz różne. Gdy walczą powstaje zamęt. Człowiek doświadczający takiej wewnętrznej walki cierpi i często choruje.

– Dlaczego walczą? – Spytała choć również i na to pytanie znała odpowiedź.

– Walczą gdy ludzka istota, mająca i duszę i ducha z powodu swego wychowania i nawyków słucha tylko jednego z nich. Rozum popadłszy w schematy oparł się tylko na jednym aspekcie a drugi zablokował i w końcu ugrzązł w gąszczu stereotypów. – Mistrz odpowiedział, choć wiedział, że Anabel zna odpowiedź.  

_________________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.