Zuzanna i noc Kupały

Prezent imieninowy dla Janiny od P. A.

Zuzanna i noc Kupały

Prezent imieninowy dla Janiny od P. A.

Piszą, że kult Jana Chrzciciela mógłby nawet zastąpić kult Jezusa, ale to dawna historia. Dlatego usłużni cesarzowi Konstantynowi Grecy dopisali ów fragment, w którym Jan chrzci Jezusa w Jordanie a potem ustępuje mu miejsca. O historii, zwłaszcza dotyczącej aktywnej religii, nie należy rozmawiać, bo to i ostracyzm, i w końcu obraza a nawet sąd. W zabobonnym kraju tematy tabu skrzeczą pod podłogą, w starych kurhanach i zapomnianych cmentarzach, w domach pomalowanych nową farbą i w szafach, których lepiej nie otwierać. Nocami tylko słychać zawodzenie dawnych win i krzywd, wołania niespokojnych duchów, które nie mogą trafić do domu, bo ich dom, synagogę i warsztat krawiecki spalili, więc i domu dla dusz znaleźć nie mogą i drogi do nieba.

Okna Kościoła, Chrzest, Sakrament, Szybę, Witraż, Kolor

Minęło sześćset lat od średniowiecza a sądy na temat przesądów, wierzeń i zabobonów wciąż są aktywne. Czym się różni słuszna wiara od niesłusznego zabobonu? Czym się różni przesąd, magia, ezoteryka, stereotyp, rytuał, obrządek, sekta, herezja od prawdziwej wiary? Wiarą, ilością i legislatywą – pomyślała Zuzanna. Jeśli duża grupa osób wierzy w jakieś bóstwo wówczas ich poglądy-przesądy stają się obowiązującym prawem.

Święty Jan w końcu z głową na talerzu tańczony tak śmiertelnie przez Salome stał się symbolem dawnej nocy radości, powitania lata, dostatku i obfitości. Co za dramatyczna zmiana! Lubieżny Herod Antypas zachwycony tańcem Salome i jej zawistna matka Herodiada, która życzy sobie głowy Jana – ten śmiał ją krytykować za nielegalne małżeństwo z Herodem. „Żądaj czego chcesz, dam ci nawet pół królestwa” – mówi podniecony król – do półnagiej pasierbicy Salome a ta, na rozkaz matki, życzy sobie głowy proroka. A potem misa z zakrwawioną głową i taniec pięknej dziewczyny. Tym żyli nasi przodkowie. Mitami o przemocy. Taniec Salome. Wciąż te same mity przemocowe tańczą ludziom w głowach. Bezwiednie się im poddają – pomyślała Zuzanna.

gray and black tomb stone

Zamiast czego to święto? Zamiast słowiańskiej nocy Kupały, sobótek, palinocki – radosnej zabawy, miłosnego tańca, przesilenia letniego, zamiast święta z okazji najkrótszej noc w roku, którą trzeba uczcić zabawą, miłością i tańcem. Radość erotyzmu, woda i ogień, poszukiwanie dobrego losu – magicznego kwiatu paproci.

Zamiast czego to święto? Zamiast poczucia krzywdy i winy, mordu i lubieżnego tańca Salome. Sadomasochizm zamiast naturalnej radości.

Noc Kupały, Ogień, Taniec, Ognisko, Kobiety, Światło

– Och jak w zwykle przesadzam – pomyślała Zuzanna zapalając świeczkę na wianku, który puściła w dół rzeki. –  Może ktoś mnie pokocha szczerze? – Zaśmiała się do swojej córki, która też puściła wianek.

– Chodź, poszukamy kwiatu paproci, może znajdziemy dobry los, dobrą wróżbę na przyszłość – powiedziała.

– Tutaj, w mieście? – Zdziwiła się dziewczynka. – Tutaj chcesz szukać kwiatu paproci?

– Kwiat paproci może rosnąć wszędzie – odpowiedziała Zuzanna. – Wszędzie możemy spotkać dobry los, zwłaszcza w noc Kupały – dodała.

I poszły.   


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.