X

Artysta z Samarkandy – koan

Pewien artysta z Samarkandy o imieniu Safin, kamieniarz tak znamienity, że jego reliefy uchodziły za dar aniołów nie zaś za dzieło człowieka, miał sen. Śnił mu się inny artysta, także kamieniarz zwany Vilcanota z miasta Cuzco.

We śnie wspaniałe kolumny i rzeźby zwalały się jedna po drugiej. Miasto płonęło. Ludzie w błyszczących hełmach plądrowali domy. Ulicami płynęła krew. Vilcanota stał i bezradnie przyglądał się jak dzieła jego pradziadka, dziadka i ojca a także jego własnych rąk toczą się po bruku roztrzaskiwanie przez pijanych żołnierzy, którzy wrzeszczeli w nieznanym języku.

Następnego dnia Safin poszedł do meczetu, aby poradzić się mułły w sprawie przerażającego snu. Mułła dotknął siwej brody i rzekł:

– Wszystkie miasta upadną. Niektóre dźwigną się z ruin. Inne z woli Boga Jedynego na zawsze pokryje piasek i pył. Po wielekroć upadnie też Samarkanda i upadnie Cuzco.

Safin zakrył twarz zasmucony.

– Uprawiasz szlachetny i piękny zawód Safinie – kontynuował mułła. – Twe ręce potrafią obrócić zwykły kamień w relief. Niektórzy twierdzą, że z woli Najwyższego sami aniołowie kierują twoim dłutem, gdyż tylko Bóg Jedyny może dopuścić, aby powstały dzieła tak piękne. Dlatego wszystko należy do Boga i tylko w Jego mocy jest tworzyć i unicestwiać. Jeśli Jedyny zechce – twoje dzieła przetrwają długo, jeśli nie – znikną w jednej chwili.

­ – A zatem moja praca jest daremna – powiedział Safin.

– Wszystko jest daremne, jeśli nie ma w tym Ręki Boga Jedynego – stwierdził mułła.

Nocą Safin roztrzaskał wszystkie rozpoczęte reliefy w pracowni, wszelkie formy do odlewania sztukaterii, stępił dłuta i opuścił Samarkandę na zawsze. Dokąd się udał? Nie powiedział nikomu.

_________________________________________________________________

zapraszamy na unikalny warsztat do SOSNOWCA 2 grudnia

zapraszamy na Dekalog – Dialog (2.0) powtórzenie trzech pierwszych modułów w nowej, warsztatowej formie: 8 grudnia

 

__________________________________________________________________

inne koany

starsze koany

zapraszamy do naszej księgarni

strona Instytutu Kognitywistyki

 

Maciej Bennewicz: Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.
Podobne wpisy