Wujek Olek i sen o różnicy między dygotem i radością

Wujek Olek i sen o różnicy między dygotem i radością

Wujek Olek

I znowu przyśnił się wujkowi ten dziwny, natrętny kot o imieniu Ludwik.

Siada (we śnie) na przeciwko, na stole – relacjonuje wujek – rzecz jasna wszystko dzieje się we śnie, i nawija ten kot bez sensu, mniej więcej tak:

– Przygody, przeżycia, odkrycia, podróże, poszukiwania – ach, jak ja to lubię w przerwach pomiędzy spaniem i odpoczywaniem. No tylko pomyśl Olek, jakie przyjemne i ekscytujące przygody spotkają cię w najbliższym czasie? Jak możesz je sprowokować? Jak możesz się do nich przygotować?

Chłopiec, Ocean, Krok, Schody, Si, Samotny, Minimalizm

– A ja mu na to – opowiada wujek i pociera brodę dziwnie zaniepokojony własnym snem – że jest idiotą, ten kot. Przecież mamy wojnę. Ludzie w lęku, tłumaczy wujek kotu. Katastrofa a tu ledwie skończył się covid a w zasadzie przycichł. Co ty bredzisz kocie? – Spytał wujek kota Ludwika we własnym śnie, czyli najprawdopodobniej wujek Olek sam siebie pytał we własnej głowie.

A kot, niewzruszony dalej swoje:

– Jak nie, jak tak? Bo po co żyć nudnie, gnuśnie i w malkontenctwie. Wiem, wiem – zaraz sypniesz setką argumentów o realizmie, obowiązkach i powinnościach. Dodasz pewnie, a jakże, temat wojny. I co, masz zamiar usprawiedliwiać wojną wszystko? A jednak, pomyśl – czy życie bez pasji, bez dreszczyku emocji, bez przygód – naprawdę cię zadowala?

Dzieci, Gra, Zabawa, Na Wolnym Powietrzu, Skoki

– Co ty gadasz, a kysz sierściuchu! Jaki dreszczyk emocji kiedy ludzie giną a wolontariusze mdleją ze zmęczenia!? – Wujek opowiedział jak we śnie się zdenerwował na kota i próbował go przegonić ścierką do naczyń. Bezskutecznie.

– Musisz uczyć Olek, od dziś, swoje wnuki i dzieci jaka jest różnica pomiędzy radosnym przeżywaniem przygód a bolesnym doświadczaniem lęku. – Rzekł kot uchylając się od ścierki. – Zrób to zaraz, bo jeśli nie pokażesz im tej różnicy wyraźnie i jasno, wszystko zamienią w lęk. Staną się tłumionym dygotem i nieufnością. Pokaż im różnicę pomiędzy radosną ekscytacją a bolesny niepokojem.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.